FM20 Gerçekçi Sakatlıklar

FM20 Gerçekçi Sakatlıklar

Fm 2020 yama incelemeleri serisinde bu gün FM20 Gerçekçi Sakatlıklar yamasını ele alacağız. Oyundaki mevcut sakatlıkların %90 gibi büyük bir kısmının tamamen gerçekçi hale getirilerek düzenlendiği bu yamanın adı FM20 Realistic Injuries. Tabi biz bunu FM20 gerçekçi sakatlıklar olarak çevirdik. Bu gerçekçi bir oyun deneyimi sunan yama oyundaki sakatlıklara tamamen revizyon getirmesinin yanı sıra oyun içerisine 85 adet yeni sakatlık türü ekliyor. Evet yanlış duymadınız 85 adet yeni sakatlık. Gerçek hayatta futbolcuların karşılaştığı bu futbolcu sakatlıkları oyuna çok gerçekçi bir atmosfer sunuyor. Bu kadar çeşitli sakatlıkların oyuna eklenmesi futbolcularınızın sürekli sakatlanacağı anlamına gelmiyor yanlış anlamayın. Sakatlık ihtimalleri normal oyunda ve gerçek hayatta olduğu gibi. Yalnızca sakatlıklar daha çeşitlendirilmiş ve gerçek hayatta olduğu hallerine yaklaştırılmışlar.

Daha önce Fm 2020 sakatlık azaltma yaması için bir inceleme yapmıştık. Sakatlıkları %50 azaltan bu yama da ilginizi çekebilir. Şimdi tekrar gerçekçi sakatlıklar yamasına dönelim. Fm 2020 oyunumuzun normal halinde toplam 114 adet sakatlık mevcut. Dışarıdan bakıldığı vakit FM yapımcılarının sakatlıkları epey ciddiye aldığı gibi bir izlenim oluşabilir. 114 tane sakatlığın oyunun sağlık kısmına epey bir derinlik kattığı doğrudur evet. Ama profesyonel bir sağlıkçı gözüyle yakından bakıldığında bu sakatlıkların çoğunun gerçek dışı olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Kalecilerin hiç sakatlanmaması, gerçek hayatta futbolcu sakatlıklarının yalnızca %70 gibi bir kısmının oyunda görülmesi ve gene gerçekçi olmayan tedavi süreleri Football Manager 2020 oyununun sağlık mevzusunda gerçekçiliğini baltalıyor.

Fm 2020 Gerçekçi Sakatlıklar Yamasının Oyununuza Etkisi

Gerçekçi sakatlıklar yaması Fm 2020 oyununuza üst düzey bir gerçekçilik ve yepyeni bir soluk getirecek. Menajerlik tecrübenize katacağı derinlik ve zenginlikten bahsetmedim bile. Bunun bir de sağlık yönü var ki sormayın gitsin. Bu yama sayesinde futbolcu sakatlıkları ve sağlığı hakkında hiç bilmediğiniz onlarca şey öğreneceksiniz. Ve futbol mevzusunun bu yönüne karşı bilimsel bir bakış açısına sahip olacaksınız. Şimdi gerçekçi sakatlıklar yamasının oyunculara vaat ettiği stratejik derinliğe bir göz atalım:

 • Kadro rotasyonunu yönetmeyi daha iyi öğreneceksiniz. Gerçek hayattaki gibi bir kadro rotasyonu tecrübesi yaşayın.
 • Yıldız oyuncuları sakatlığa kurban vermemek için maçları ve antrenmanları ileriye dönük planlamaya başlayacaksınız.
 • Gerçekçi kaleci sakatlıkları sayesinde artık kadronuzda kaliteli yedek kaleciler barındırmanız gerekecek. Veya genç potansiyelli kaleciler.
 • Fm 2020 oyunuyla gelen sağlık merkezi sayfasında artık daha çok vakit geçireceksiniz. Sakatlık risklerini yönetmeye başlayacaksınız.
 • Anlaşabileceğiniz en iyi fizyoterapistler ile çalışmaya başlayacaksınız. Fizyoterapistlerin kalitesi ciddi anlamda sakatlık risklerini etkileyecek.
 • Antrenmanı, dinlenmeyi, rehabilitasyonu ve tatili oyuncuların sağlık durumlarını gözeterek yöneteceksiniz.
 • Kulüp doktorları oyunda kritik rol alacak.
 • Genç oyuncu transfer ederken sakatlığa yatkınlığını iyice araştıracaksınız. Sakatlık yatkınlığı en az olan futbolculara yöneleceksiniz.
 • Sakatlık krizlerini yönetebilmek için kiralık, yedek ve genç oyunculara bol bol şanslar tanıyacaksınız.
 • Avrupa ve lig maçlarında başarı yakalayabilmek için kupa maçlarından vazgeçip geçmeme hususunda kritik kararlar vereceksiniz.
 • Bunların dışında oyun planlarınızı gözden geçirmeniz gerekecek daha bir çok alan olacak.

Fm 2020 Gerçekçi Sakatlıklar Yama Özellikleri

Oyun deneyiminizi farklı bir lige çıkartacak olan Fm 2020 gerçekçi sakatlıklar hakkında yama özellikleri nelerdir ne değildir bir göz atalım isterseniz. Şimdi bu gerçekçi sakatlıklar görece yeni bir yama. 2020 şubat ayında çıkmış, 12500 defa görüntülenmiş ve 3000 defa indirilmiş. Bu bir veritabanı yaması olduğu için dosya boyutu yalnızca 75 kilobayt. Var sistemi kaldırma gibi diğer veritabanı yamaları ile birlikte çalıştırılamayacağını hatırlatalım. Gerçekçi sakatlıklar yamasının özelliklerini iki başlıkta incelemem daha uygun olur. Bunlardan birincisi yeni eklenen özellikler. İkincisi ise oyunda olup da değiştirilen şu fix dediğimiz düzeltmeler. Şimdiden indirme linkini vereyim. Bu efsane yamayı beğendiysen sen de Fm 2020 gerçekçi sakatlıklar yamasını indir.

Gerçekçi Sakatlıklar Özellikleri

Bu sayacağım özellikler oyuna gerçekçilik katmak amacıyla sonradan dahil edilen yenilikleri kapsıyor.

 • Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda 85 adet yeni gerçekçi sakatlık oyuna dahil edildi.
 • Sakatlıklar için yeni bir puanlama sistemi getirildi. Aynı gerçek hayatta olduğu gibi.
 • 1. Ufak sakatlıklar: Burkulma ve çürükler.
 • 2. Daha şiddetli sakatlıklar: Yırtılmalar ve çıkıklar.
 • 3. En ağır sakatlıklar: Çapraz bağların kopması gibi.
 • Artık kulüp fizyoterapistleri ve doktorları sizlere yaşanan sakatlığın kaçıncı derecede olduğunu bildirecek.
 • Özel seçenek: Eğer siz öyle olmasını isterseniz FM oyununda %70 olan sakatlık riskini gerçek hayattaki haline yani %100 bantlarına çekecek.
 • Kalecilere tamı tamına 47 adet yeni sakatlık çeşidi eklenecek.

FM20 Gerçekçi Sakatlıklar Düzenlemeleri (Fix)

Düzeltmeler ise oyunda hali hazırda mevcut olan sakatlıkları, riskleri ve sağlık kondisyonlarını gerçek hayattaki hallerine benzetmek için yapılan düzenlemeleri içeriyor.

 • Sakatlıklar için gerçek sınıflandırmalar ve alt sınıflandırmalar eklendi.
 • Sakatlık riskleri gerçek günlük hayatın ilerleyişine uygun hale getirildi.
 • Sakatlık süreleri de gerçek hayattaki sürelere yakınlaştırıldı. Örneğin bilek bağlarında çekilme sakatlığının gerçek hayattaki iyileşme süresi 2-4 hafta arasındayken oyunda yalnızca 1-3 gün sürüyor.
 • Daha gerçekçi sakatlanma sebepleri. Genelde Fm 2020 oyununda sakatlıkların çoğu koşarken ve çarpışma sonucu gerçekleşiyor. İşte bunlarda daha çeşitli ve gerçekçi sebepler eklendi.
 • Gerçekçi tedavi opsiyonları eklendi.
 • Bütün sakatlıkların fizyoterapistlerce tedavi edilmesi kaldırıldı. Soğuk algınlığı ile kulüp doktoru dururken neden fizyoterapist ilgilensin ki?
 • Gerçek hayatta iğne ile tedavi edilemeyecek sakatlıkların oyunda iğne ile tedavi edilmesi kaldırıldı.
 • Futbolcuların koruyucu ekipman takarak futbol oynayacağı yeni sakatlıklar eklendi.
 • Sakatlıklara daha bilimsel ve daha anatomiye uygun isimler verildi.
 • Gerçek dışı sezonluk sakatlıklar düzenlendi.
 • Gerçekçiliğe aykırı sakatlıklar kaldırıldı.
 • Kaleci sakatlık riskleri arttırıldı.

Fm20 Gerçekçi Sakatlıklar Yaması

Fm 2020 gerçekçi sakatlıklar yaması hakkında yapmış olduğumuz incelemenin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Yukarıda yama özellikleri başlığı altında yamayı indirebileceğiniz linki paylaştım. O sayfada göreceğiniz üzere yamanın kendisinin yanında bir de alternatif versiyonu bulunuyor. Yamanın kendisi sakatlık risklerini arttırırken alternatif versiyonu sadece gerçekçiliği arttırıyor. Sakatlık risklerini oyunda olduğu gibi tutuyor. İkisinden birini seçerek gerçekçi sakatlıklar yamasının tadını çıkarabilirsiniz. Kurulum ise diğer veritabanı yamaları gibi editor data klasörüne yama dosyası yapıştırılarak yapılıyor. Yine diğer veritabanı yamaları gibi yeni bir kariyere başlamalı ve oyunu açarken yüklemiş olduğunuz gerçekçi sakatlıklar veritabanı seçeneğini seçmelisiniz.

Fm20 gerçekçi sakatlıklar yaması hakkında yapmış olduğumuz inceleme burada sona eriyor. Eğer faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Vaktiniz için çok teşekkür ederiz. Fmrehber.com adresini tarayıcınızın yer imlerine eklemeyi unutmayın. Tekrar görüşmek üzere. Hoşça kalın.

Sayfayı Tweetlemek için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir