Fm 2020 Sağlık Ekibi

sağlık ekibi

Futbolcuların genel kondisyon, sağlık, sakatlık, fizyoterapi ve tedavisi üzerinde çalışan personelin tamamına sağlık ekibi deniyor. Fm 2020 Sağlık ekibi kadrosunda toplam 6 farklı görevde çalışan personelle karşılaşıyoruz. Bu çalışanlar sakatlık tedavisi, sakatlık önleme ve futbolcu sakatlık yatkınlığı hakkında rapor hazırlama gibi çeşitli görevleri yerine getiriyorlar. Sağlık merkezi içinde görev alan 6 farklı sağlık personeli şunlar.

  • Baş Fizyoterapist
  • Sağlık Ekibi Sorumlusu
  • Spor Bilim – Teknoloji Bölümü Sorumlusu
  • Fizyoterapist
  • Doktor
  • Spor Bilimcisi

Baş Fizyoterapist

Genel olarak fizyoterapist görevlerini yerine getirir. Bunun yanında baş fizyoterapist olarak yapması gereken diğer görevler ise altında çalışan fizyoterapistleri yönetmek ve uygun görev dağılımı yapmaktır. Ayrıca baş fizyoterapist futbolcuların sağlık raporlarını menajere iletmekle görevlidir. Başarılı bir baş fizyoterapist üst düzey fizyoterapi ve adam yönetimi özelliklerine sahip olmalı.

Adam Yönetimi – Bu özellik, bir antrenörün etrafındaki kişilerle ne kadar iyi başa çıkabildiğini gösterir. Bu özelliğin yüksek olması demek o antrenörün insanları iyi organize ettiğini ve onları mutlu tutmayı başarabildiğini gösterir. Baş fizyoterapist, asistan menajer ve sportif direktör gibi altında personel çalışan yöneticilerin asgari düzeyde sahip olması gereken kritik bir özellik.

Fm 2020 Sağlık Ekibi Sorumlusu

Fm 2020 sağlık ekibi içerisinde bulunan ve menajerin işe alıp çıkarmada söz sahibi olmadığı personellerden birisi. Fizyoterapistleri yöneten baş fizyoterapist gibi doktorları yöneten sağlık ekibi sorumlusu bulunur. Doktorlar gibi genel sağlık sorunlarının tedavisinde görev yapar ve doktorları yönetir. Sadece başkan tarafından işe alınabilir ve çıkarılabilir.

Spor Bilim – Teknoloji Bölümü Sorumlusu

Sakatlıkları daha meydan gelmeden önce engellemeye çalışan birimin yöneticisi spor bilim – teknoloji bölümü sorumlusu oluyor. Sağlık merkezi sekmesine geldiğimiz zaman Spor bilim teknoloji sorumlusu tarafından karşılanıyoruz. Kendisi bize oyuncularımızın sakatlık riskleri üzerine bir rapor sunuyor. Risk değerlendirmesi sayfasından sakatlık riski oluşturabilecek durumları görebiliriz. Maç yükü, antrenman yükü, sakatlık yatkınlığı, genel fiziksel kondisyon, maç kondisyonu, fiziksel durum ve genel risk hakkında raporların spor bilim teknoloji bölümü sorumlusu tarafından sunulduğunu görebiliriz.

Spor bilim teknoloji bölümü sorumlusu genel olarak spor bilimcisi görevlerini yapar. Bunun yanı sıra spor bilimcisi görevlerini dağıtır ve spor bilimcilerini yönetir. Sakatlık risk raporlarını bize bildirdiğinden zaten yukarıda bahsetmiştik. Kendisinde aranan özellikler üst düzey spor bilimcisi ve adam yönetimi olmalı.

Fizyoterapist – Fm 2020 Sağlık Ekibi

Sağlık ekibinin en önemli personeli olan fizyoterapist sakatlık oluşma riskini düşürür, sakatlıkların iyileşme süresini azaltır ve sakatlıktan çıkan futbolcunun rehabilitasyon sürecini hızlandırır. Rehabilitasyon çok önemlidir çünkü sakatlık geçiren bir oyuncunun futbolcu özellikleri düşüş yaşar. Fizyoterapist seçimi yaparken tek ve en önemli kriter fizyoterapi özelliği olmalı.

Fizyoterapi – Bu özellik, Fizyoterapistler için çok önemlidir ve onların sakatlıkları tedavi ve rehabilite edebilme yetkinliğini gösterir. Fizyoterapist sayısı ne kadar çoksa takıma katkısı o kadar büyür. Sakatlıkları minimuma çekmek için kulübün izin verdiği maksimum sayıda fizyoterapist işe alınmalı ve fırsat buldukça yönetimden fizyoterapist imkanlarında artış talep edilmeli. Fm 2020’de bulunan en iyi fizyoterapistleri listelediğimiz yazıya bir göz atmanız önerilir.

Doktor

Menajer tarafından işe alınamaz ve işten çıkarılamaz. Kendisiyle olan sözleşme görüşmelerini kulüp yönetimi gerçekleştirir. Doktor sağlık personeli genel olarak alerji, grip ve kıl dönmesi gibi fizyoterapistlerin görev alanı dışına çıkan hastalıkların tedavisinde görev alır.

Spor Bilimcisi

Fizyoterapistler sakatlanan oyuncuları iyileştirir. Spor bilimcisi ise en başta oyuncuların sakatlanmasını önlemeye çalışır. Sakatlıklarla boğuşmayacak, güçlü ve dinç bir takıma sahip olmak için içerisinde çok sayıda fizyoterapist ve spor bilimcisi bulunan bir sağlık ekibi kurmak gerekli. Bir spor bilimcisi için en önemli özellik tabii ki de spor bilimcisi.

Spor Bilimcisi – Bu özellik, bir antrenörün her bir oyuncunun kondisyon seviyesini ve sakatlık riskini ne kadar iyi yönetebildiğini gösterir. Ayrıca bu sayede oyuncunun düzenli forma giymesi için kondisyonunu yeterli seviyede tutar.

Sağlık Merkezi

fizyoterapist

Fm 2020 sağlık merkezi adı üstünde futbolcularınız sağlığı ile ilgili bütün bilgilerin bulunduğu yer. Eğer çok geniş bir oyuncu rotasyonuna sahip değilseniz ve oyuncularınız sık sık sakatlanıyorsa sağlık merkezine periyodik ziyaretler düzenleyerek sağlık raporlarını değerlendirmeniz gerekebilir. Sağlık merkezi içerisinde mevcut sakatlıklar sekmesine tıklayarak hangi oyuncunuzun hangi tarihte sakatlandığını, geçirdiği sakatlığın adını, iyileşme süresini ve sağlık durumu ile ilgili ayrıntıları gözlemleyebilirsiniz. Fakat asıl dikkat edilmesi gereken bölüm risk değerlendirmesi. Burada sakatlanma riski olan oyuncuları görerek ihtimallere göre çeşitli önlemler alınabilir, olası sakatlıklar engellenebilir.

Risk Değerlendirmesi

Oyuncuların sakatlık riskini değerlendirebileceğiniz bu bölümde dikkat edilmesi gereken 6 parametre bulunur. Aşağıda açıkladığımız bu 6 parametrede size gelen raporların doğruluk yüzdesini arttırmak için kaliteli bir spor bilim teknoloji sorumlusu ve üst düzey spor bilimcileri çalıştırmanız şiddetle tavsiye edilir.

Maç Yükü

Son 14 günde yapılan maç sayısı oyuncunun maç yükünü belirler. Bu sekmeden futbolcunun son 14 günde kaç maç oynadığını ve ortalama kaç km koştuğunu görebiliyoruz. Eğer bu sekmenin altında hafif ve orta yazıyorsa endişeye mahal yok. Fakat maç yükü ağır yazıyorsa futbolcuyu önünüzdeki maçta dinlendirmeyi düşünebilirsiniz. Böylece oyuncunun maç yükü hafifleyecek ve sakatlık riski azalacaktır.

Antrenman Yükü

Bu kısımda adı üstünde oyuncunun antrenman yükünü görüyoruz. İdeali orta antrenman yükü olduğu için hafif olan oyuncunuzu daha çok çalıştırabilir ve bireysel antrenman verebilirsiniz. Eğer antrenman yükü çok ise bir kaç gün dinlendirebilir veya bireysel antrenmanı bir süreliğine kısabilirsiniz. Antrenman yükü az olmasına rağmen oyuncuların gelişimini yavaşlatmayacak kalitede antrenörler listesi daha önceden yayınlandı.

Takım Antrenman Yükü

Genel olarak takım antrenmanlarının oyunculara yüklediği yük buradan görülebilir. Takım antrenman yükü ağır olursa oyuncuların sakatlık riskini arttırabileceği gibi morallerini de düşürebilir. En ideal takım antrenmanı yükü orta. Takım antrenman yükü orta olduğu zaman “Oyuncular antrenman iş yükünden hoşnut görünüyor.” bildirimi alıyoruz.

Sakatlık Yatkınlığı

Her oyuncuda bulunan gizli özelliklerden birisi de sakatlık yatkınlığı. Bu sekmeden oyuncunun sakatlık yatkınlık değerinin tam olarak kaç olduğunu göremesek de ortalama, yüksek ve çok yüksek gibi değerler ile yargılayabiliriz. Sakatlık yatkınlığı az olan bir futbolcuyu ne kadar zorlarsanız zorlayın kolay kolay sakatlanmazlar. Sakatlık yatkınlığı çok olan bir futbolcuyu ise yorulduğunda dinlendirmeli ve hafif antrenmanlara tabi tutmalısınız. Aksi takdirde sık sık sakatlanması kaçınılmaz olacaktır.

Genel Fiziksel Kondisyon / Maç Kondisyonu – GKO/MKO

Genel kondisyon yorgunluk oranını, maç kondisyonu ise tam performans verebilmesi için ne kadar maç oynaması gerektiğini gözler önüne serer. Yorulmuş oyuncular ve maç kondisyonu yetersiz oyuncular fazla zorlandığı takdirde sakatlanma ihtimalleri epey artacaktır.

Fiziksel Durum

Tamamen görsel bir panel olup oyuncunun vücudu üzerinde sakatlık yaşadığı bölgeleri işaretler.

Genel Risk

Yukarıda bahsettiğimiz bütün parametrelerin ortalamasını alarak futbolcunun sakatlık riskinin ne düzeyde olduğunu belirler. Genel sakatlık riski yüksek olan oyuncularınızın yukarıdaki parametrelerini değerlendirerek bu riski düşürmeniz gerekir aksi takdirde futbolcuyu sakatlığa kurban verebilirsiniz. Genelde bu panelde sakatlık riski yüksek yazan oyuncuların altına hangi sebebin sakatlık riskini arttırdığını yazar. Eğer bu kısım yeşil renkte ve düşük sakatlık riski yazıyorsa o futbolcunun kolay kolay sakatlık yaşamayacağına emin olabilirsiniz.

Fm 2020 Sağlık Ekibi – Sakatlık Önleme

Fm ekibinden Agony Aunt’un da makalesinde açıkladığı gibi sakatlık önlemek epey meşakkatli bir iş. Yukarıda bahsedilen sağlık personellerinin en iyileri transfer edilmeli ve en efektif şekilde kullanılmalı. Antrenman tesisleri üst düzeye çekilmeli. Sağlık merkezi sık sık ziyaret edilerek risk değerlendirme sayfasında artan sakatlık risklerine karşı gerekli önlemler alınmalı.

Son sözlerle birlikte fm 2020 sağlık ekibi yazımızı burada bitiriyoruz. Takımınızın yaşadığı sakatlıklara derman olabilmesi için yazdığımız bu makalenin altına değerli yorumlarınızı paylaşmaktan asla çekinmeyiniz.

Sayfayı Tweetlemek için:

One thought on “Fm 2020 Sağlık Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir