Futbolcu Özellikleri

futbolcu özellikleri

Futbolcu özellikleri beşe ayrılır. Teknik, kalecilik, fiziksel, zihinsel ve gizli özellikler. Kimi özellikler negatif, kimi özellikler pozitif, kimi özellikler tek başına bir belirleyici iken, kimi özellikler yalnızca diğer yeteneklerle birlikte gerçek potansiyeline ulaşabilir. Ayrıca futbolcu özelliklerini yükseltmek için yazdığımız oyuncu geliştirme rehberi yazısına da bir göz atabilirsiniz. Bu yazıda ise futbolcu özellikleri ne işe yarar, hangi özellik hangi performansı etkiler ve hangi futbolcu özellikleri birbirini tamamlar sorularını sizler için cevapladık. Ayrıca futbolcu özellikleri geliştirmede en önemli etkenlerden biri olan antrenörler için de en iyi antrenörler listesi hazırladık.

Teknik Futbolcu Özellikleri

Teknik futbolcu özellikleri bir oyuncu için vazgeçilmezdir. En basitinden pas, şut ve orta gibi en temel hareketler teknik başlığının altında geçer. Zihinsel özellikler ile doğrudan ilişkilidir. Zihinsel özellikleri çok gelişmiş bir futbolcu teknik özellikleri düşük olduğu için pas atamıyor ve şut çekemiyorsa heba olmuş futbolcudur. Ayrıca teknik futbolcu özellikleri 18 yaşından sonra antrenman ve futbol oynayarak geliştirmesi en kolay Fm oyuncu özellikleri arasında yerini alır.

Bitiricilik

Oyuncunun gol fırsatı yakaladığında son vuruşlardaki yeteneğini gösterir. Gol atmasını beklediğiniz hücum oyuncularda aramanız gereken bir numaralı özelliktir. Bir golcünün soğukkanlılık ile birlikte sahip olması gereken en önemli özellik olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek bitiricilik, soğukkanlılık ve karar alma özelliklerine sahip bir futbolcu ceza sahasında topla buluştuğu zaman çok yüksek ihtimalle fileleri havalandıracak.

Dripling

Oyuncunun topla birlikte koşu yeteneğini ve bunu yaparken topa ne kadar hakim olduğunu gösterir. Hücumcuların ve özellikle kanat oyuncularının mutlaka sahip olması gereken top sürme özelliğidir. Bir futbolcunun dripling özelliği çok yüksek olsa bile asıl potansiyelini yüksek hız, hızlanma, denge ve çeviklik ile birlikte ortaya koyar.

İlk Kontrol

Oyuncunun ayağına pas gelir gelmez topu kontrol edebilme özelliğini gösterir. Kendi koşu yoluna atılan topları yakalayacak hücum oyuncuları için vazgeçilmez özelliklerden birisidir. Kendisine atılan ara pası ne kadar çabuk ayağına alarak topla birlikte koşu ve tehlike yaratabileceğini belirler. Eğer takımınızda kaliteli oyun kurucular var ise attıkları ara pas ve uzun koşu yolu paslarını alabilecek yüksek ilk kontrol özelliğine sahip hücum oyuncularınız olmalıdır.

Kafa Vuruşu

Oyuncunun hava toplarında ne kadar kabiliyetli olduğunu gösterir. Yine de bir oyuncunun yüksek kafa vuruşu özelliğine sahip olması bütün hava topları alacağı anlamına gelmiyor. Kafa vuruşu özelliğinin en etkili olduğu oyuncular uzun boylu, yüksek zıplama ve güç özelliğine sahip oyunculardır.

Köşe Vuruşları

Oyuncunun kornerleri isabetli kullanabilme yeteneğini gösterir. Her maç ortalama beş – on arası korner aldığımızı göz önünde bulundurursak, kornerlerden tehlikeli pozisyonlar ve goller bulabilmek için yüksek köşe vuruşları özelliğine sahip bir oyuncuya sahip olmak büyük avantaj sağlayacaktır.

Markaj

Savunma yaparken rakibe yakın durma, rakibi tutma yeteneğini gösterir. Markaj özelliği kendi başına bir nebze faydalı olsa da güç, topsuz alan ve önsezi ile birlikte maksimum potansiyeline ulaşır. Bu özellikleri yüksek defans oyuncularınıza sıkı markaj talimatları verebilir, sıkı markaj oyuncu tercihi eklemesi yapabilirsiniz. Eğer defans oyuncunuzun markaj özelliği düşük ise hiç üzülmeyin, kendisine markaj görevi vermeyin ve kesici olarak kullanın.

Orta Yapma

Oyuncunun uzak mesafeden ne kadar isabetli orta yapabildiğini gösterir. Eğer uzun boylu golcülere sahipseniz onları ceza sahasında tehlikeli toplarla buluşturabilmek için kanat ve bek oyuncularınızın yüksek orta yapma özelliğine sahip olması gerekmekte. Orta yapma kanat ve bek oyuncuları için olmazsa olmaz bir özelliktir.

Pas

Oyuncunun topu arkadaşına ne kadar isabetli bir şekilde aktarabileceğini gösterir. Oyuncunun daha zorlu ve uzun mesafeli pasları başarıyla gönderebilmesi için pas özelliğinin yanında teknik özelliği de yüksek olmalıdır. Eğer orta sahanızın pas özelliği yüksek ise kısa pas taktiği uygulayabilirsiniz. Düşük pas özelliğine sahip bir orta sahanız varsa daha çok dikine oynayarak topu hücumcularla buluşturun. Takımın pas trafiğini yönetmekle görevli orta saha oyuncuları için olmazsa olmaz bir özelliktir. Vizyon zihinsel özelliği ile doğrudan orantılıdır.

Penaltı Kullanma

Oyuncunun penaltı kullanma kabiliyetini gösterir. Penaltı kullanırken en önemli özellik adı üstüne penaltı kullanma olsa da bitiricilik ve soğukkanlılık özelliği de bir nebze önemlidir. Özellikle derbi ve kupa maçlarında baskı çok büyük olacağı için soğukkanlılığı yüksek bir futbolcunun penaltıcı olarak seçilmesi önerilir.

Serbest Vuruş Kullanma

Oyuncunun kaleye yakın veya uzak duran toplarda topu oyuna sokma yeteneğini veya kaleyi yoklama yeteneğini gösterir. Hem kaleye çekilen hem de orta olarak kullanılan serbest vuruşların ne kadar etkili kullanılacağını belirleyen yegane özelliktir. Üst düzey bir frikik kullanıcısında olması gereken antrenman tarzları şunlardır. Frikiklerde sert şut çekmeyi sever. – Kaleye uzak frikiklerde kaleyi yoklar. – Topa falso verir. Antrenman tarzları hakkında detaylı bilgi için antrenman tarzları başlığına göz atabilirsiniz..

Teknik

Oyuncunun topla birlikte ne kadar estetik olduğunu gösterir. Zor, değişik ve oyunun yönünü değiştiren paslar vermek için önemli bir özellik. Bir oyuncunun sahip olabileceği en önemli özelliklerden birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zorlu pas ve ortaları kaliteli bir şekilde göndermeyi sağladığı gibi hücum hareketleri ve şutları da etkiler. Yüksek teknik kabiliyete sahip hücumcular rakiplerini şaşırtmakta bire birdirler.

Top kapma

Oyuncunun faul yapmadan topu rakibinden sökme yeteneğini gösterir. Yüksek top kapma kabiliyetine sahip oyuncular faul yapmadan tereyağı üstünden kıl çeker gibi rakip oyunculardan topu söküp alacaklardır. Defans, ön libero ve defansif orta sahalarda olmazsa olmaz bir özelliktir. Eğer oyuncunuzun top kapma özelliğinin yanında güç, markaj, agresiflik ve cesaret özellikleri de yüksek ise defansif anlamda takımınızda harikalar yaratabilir.

Uzaktan Şut

Oyuncunun ceza sahası dışından kaleyi yoklama konusundaki yeteneğini gösterir. Bitiricilik özelliği ile müthiş bir ikilidir. Yüksek uzaktan şut yeteneği olan oyuncunuza antrenman tarzı olarak Sert şutlar çeker. – Kaleyi uzaktan yoklar. – Topa falso verir. oyun tercihlerini ekleyerek jeneriklik goller attırabilirsiniz.

Uzun Taç

Oyuncunun gelende hücum yaparken topu ne kadar uzağa gönderebileceğini gösterir. Özellikle sağ bek ve sol bek pozisyonunda oynayan oyuncularda olması gereken özelliklerden birisidir. Böylece daha hücuma yönelik oyuncularınız ileriye doğru gönderilen uzun taçlarla buluşarak tehlikeler yaratabilir. Üst düzey uzun taç özelliğine sahip oyuncularınıza uzun ve yere paralel taçlar atar oyun tercihi eklemesi yapmanız durumunda oyuncu korner gibi tehlikeli taçlar kullanacaktır.

Zihinsel Futbolcu Özellikleri

Zihinsel futbolcu özellikleri aslında futbolcunun IQ seviyesinin ne kadar yüksek olduğunu belirler. Tabi karakterini de az çok yansıttığını söyleyebiliriz. Bazı futbolcular vardır fiziksel özellikleri düşüktür. Fazla koşmaz ve defansa gelip top çıkartmaz. Bütün bu eksilerine rağmen zekası sayesinde takımın lideri olur. Kimsenin beklemediği ara paslar verir, müdahaleler yapar ve şutlar çıkartır. Zihinsel futbolcu özellikleri yüksek oyuncular denilince akla ilk olarak Alex de Souza geliyor.

Agresiflik

Oyuncunun çirkefliğini, sert müdahalelerde bulunma yatkınlığını ve belki de biraz fazla faul yapabilme özelliğini yansıtır. Futbolcu karakterleri arasında da yeri vardır. Agresifliği yüksek olan oyuncu topu kazanma şansı yarı yarıya olsa bile hiç düşünmeden müdahale eder ve kartlar kazanabilir. Düşük agresifliğe sahip olup etliye sütlüye karışmayarak takımını yüz üstü bırakan oyunculara karşı her zaman yüksek agresiflik özelliğe sahip olan oyuncular tercih edilmelidir.

Cesaret

Oyuncunun sakatlığa mal olma ihtimaline rağmen kendini riskli müdahalelerde bulunma eğilimini gösterir. Yüksek cesaretli bir oyuncu kendini sakınmadan yaptığı riskli müdahaleler sayesinde takımına büyük katkılar sağlayabilir ama her riskli müdahalede sakatlanma riski taşır. Eğer futbolcu büyük bir sakatlık geçirirse bir iki puan cesaret düşüşü yaşayabilir.

Çalışkanlık

Oyuncunun tam kapasitesini ortaya koyarak çalışma arzusunu, bu konuda kendini aşabilmesini ve kendini adama yeteneğini gösterir. Sanılanın aksine çalışkanlık yeteneği oyuncunun antrenman performansını ve gelişimini etkilemez. Yalnızca saha içerisinde elinden geleni ne kadar ortaya koyduğunu gösterir. Yüksek çalışkanlık özelliğine sahip futbolcu bu yeteneğini destekleyecek yeterli fiziksel özelliklere sahip olmalıdır. Özellikle dayanıklılık.

Karar Alma

Oyuncunun topla ve topsuz alanda doğru karar verme yetisini gösterir. Bütün pozisyonlar için önemli olan bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Bir futbolcu istediği kadar iyi şut, pas ve fiziksel özelliklere sahip olsun eğer yanlış anlarda yanlış kararlar veriyorsa yeteneğini heba ediyor demektir. Karar almayı etkileyen diğer özellikler vizyon ve önsezi.

Kararlılık

Oyuncunun sahaya elinden geleni koyma özelliğini yansıtır. Futbolcunun kazanma arzusunu belirleyen bu özellik takım genelinde ne kadar yüksek ise o kadar yararlıdır. Çok yüksek ve çok düşük kararlılığa sahip futbolcular yavaş yavaş kadronun ortalama kararlılık seviyesine doğru iniş ve çıkışlar yaşar. Düşük kararlılığa sahip oyuncular takımınızdaki diğer oyunculara kötü örnek olabilir. Kararlılığı düşük takımlar 1-0 geriye düştükten sonra inancını yitirir. Kararlılık bir nevi oyuncunun son düdüğe kadar savaşma azmini belirler.

Konsantrasyon

Oyuncunun saha içinde gelişen olaylara mental olarak ne derecede odaklanabildiğini gösterir. Düşük konsantrasyona sahip oyuncular hiç beklenmedik hatalar yaparak takımlarına büyük zararlar verebileceği gibi takımı öne geçtiğinde de rehavete kapılabilir. En geride ve en uçta kritik pozisyonlarda oynayan futbolcularınızın yüksek konsantrasyona sahip olması büyük önem teşkil eder.

Liderlik

Oyuncunun sahada ne kadar sözünü geçirebildiğini gösterir. Kaptan ve yardımcı kaptan seçiminde takım oyunu özelliği ile birlikte en önemli özelliktir. Dikkatli olun takım kaptanının liderliği ne kadar yüksek olursa olsun tam anlamıyla kaptanlık vazifesini yerine getirebilmesi için takım hiyerarşisinde yukarılarda olmalıdır. Kaptanlıktan bağımsız takımınızın defans, orta saha ve hücum gibi her alanında liderliği yüksek futbolcular bulunması başarılı, dikkatli ve disiplinli bir takım olmanızı sağlar. Yüksek liderlik özelliğine sahip kaleciler defansı tam istedikleri gibi yönlendirerek kaleye gelen gol yollarını tıkarlar ve serbest vuruşlarda tam istedikleri barajı kurdururlar.

Önsezi

Oyuncunun çevresinde olup biteni ne kadar süzdüğünü ve buna göre hareket ettiğini gösterir. Topsuz alan ve karar alma yeteneğiyle birlikte güçlenir. Topun nereye gideceğini ve rakibin hangi hamleyi yapacağını hisseden futbolcu ona göre pozisyonunu alır. Böylece defans oyuncuları rakibin bir sonraki hamlesini engeller, hücum oyuncuları ise doğru pozisyonda topla buluşur.

Özel Yetenek

Oyuncunun yeteneğini, yaratıcılığını ve beklenmedik hareketler yapabilme kabiliyetini gösterir. Yüksek özel yeteneğe sahip oyuncu beş kişiyi çalımlayıp jeneriklik gol atabileceği gibi pas verebileceği yerlerde gereksiz çalımlara girerek top kaybı yaşatabilir ve atağı öldürebilir. Özel yetenek özelliği yüksek futbolcuda ilk bakmanız gereken özellik vizyon olacaktır. Özel yetenek özelliğinin faydalı olabilmesi için yüksek seviye vizyon gereklidir. Eğer vizyon düşükse futbolcuya daha az yaratıcı ve daha disiplinli oynaması yönünde talimat vererek hizaya sokabilirsiniz. Özel yetenek özelliği yüksek futbolcuların kısa sürede taraftarın sevgilisi olacağı ve forma satışlarını arttıracağını unutmayalım.

Pozisyon Alma

Oyuncunun oyunu okuyup, buna göre hareket edip, kendini olabilecek en iyi yere konuşlandırma yeteneğini gösterir. Önsezi özelliği ile birlikte çalışır. Pozisyon alma özelliği yüksek hücumcular ofsayt tuzağına düşmez ve en tehlikeli yerde topla buluşur. Defans oyuncuları ise en doğru yerde pozisyon alarak rakibin pozisyonlarını kapatır ve ataklarını engeller.

Soğukkanlılık

Oyuncunun topla veya topsuz alanda sakin kalarak, akıllıca kararlar verebilme yeteneğini gösterir. Yüksek soğukkanlılığa sahip futbolcu oyunun en ateşli anında, üzerinde büyük bir baskı varken bütün soğukkanlılığını korur ve baskılardan etkilenmeyerek en doğru kararı verir. Düşük soğukkanlılığa sahip futbolcu topla buluştuğunda heyecanlanır ve eli ayağına dolaşır. Böylece yanlış kararlar vererek yeteneğini tam anlamıyla kullanamaz.

Takım Oyunu

Oyuncunun taktiksel talimatlara ne kadar uyduğunu ve takım arkadaşlarıyla birlikte ne kadar uyumlu çalıştığını gösterir. Oyunu tek başına kazandıracak Messi, Ronaldo gibi oyuncularınız yok ise takım oyununuza güvenmelisiniz. Düşük takım oyunu özelliğine sahip futbolcular ne taktiği dinler ne de takım arkadaşına pas verir. Takım oyunu, çalışkanlık ve kararlılık özellikleri birbirlerini tamamlar.

Topsuz Alan

Oyuncunun tehlike yaratabilecek bir pas alabilmesi için topsuz alanda kendini boşa çıkarabilme yeteneğini gösterir. Yüksek topsuz alan özelliği olan hücum oyuncularınız rakip defansın dengesini bozar ve topla buluştuğunda büyük tehlike oluşturacak yerlere koşular yapar. Üst düzey topsuz alan, hız, pozisyon alma ve önsezi birlikte harikalar yaratabilir.

Vizyon

Oyuncunun, başka futbolcuların görmediği, tehlike yaratabilecek açıkları görme yeteneğini gösterir. Yüksek vizyona sahip oyuncu tehlike yaratacak açıkları görse de topu oraya ulaştırabilmesi için yüksek pas ve teknik kabiliyetine sahip olmalıdır. Yaratıcı ve oyun kurucu orta saha oyuncularında aranacak en önemli özelliklerin başında gelir.

Fiziksel Futbolcu Özellikleri

Fm oyuncu özellikleri arasında bulunan fiziksel özelliklerin zihinsel özellikler ile uyumu çalışkanlık, cesaret ve agresiflikten ibarettir. Yine top kapma, dripling, şut, pas v.b. bütün teknik özelliklerle doğrudan ilişkilidir. Fiziksel futbolcu özellikleri futbolcunun fizik yapısının ne kadar güçlü olduğunu belirler. Yüksek tempolu takımlarda olmazsa olmaz özellikler arasındadır. Oyuncu sakatlandığı zaman veya yaşlandığında fiziksel futbolcu özellikleri büyük düşüşler yaşayabilir.

Çeviklik

Oyuncunun aniden durması ve hareketlenmesi; ani bir hareketler, hızlı bir şekilde, toplu ve topsuz olarak farklı yönlere kırabilmesi özelliğini yansıtır. Hız, hızlanma ve denge ile birlikte çalışır. Toplu koşularda bu özelliklere driplingi de ekleyebiliriz. Neredeyse her pozisyon için önemli olsa da en çok kaleciler ve koşması beklenen hücum oyuncularında aranan özellik olmuştur.

Dayanıklılık

Oyuncunun yüksek seviyedeki fiziksel hareketlilikte ne kadar dayanıklı olduğunu gösterir. Teknik ve zihinsel özelliklerinden çok fiziksel özelliklerini kullanarak maça etki eden futbolcularda aranan bir numaralı özelliktir. Futbolcunun fiziksel hareketleri maç boyunca ve sezon boyunca ne kadar sürdürebileceğini belirler. Düşük dayanıklılığa sahip futbolcular maçın ve sezonun ikinci yarılarında aynı etkiyi gösteremez ve yorulurlar.

Denge

Oyuncunun topla ve topsuz şekilde ayakta kalabilme özelliğini gösterir. Topla veya topsuz koşarken ikili mücadelelerde olduğu gibi hava mücadelelerinde de ayakta kalabilme özelliğini belirtir. Her pozisyonda ihtiyaç olsa da en çok pır pır dediğimiz koşucu kanat oyuncularının sahip olması gereken özelliktir.

Güç

Oyuncunun fiziksel gücünü rakibini alt etme konusunda ne kadar yararlı kullanabildiğini gösterir. Güç özelliği yüksek futbolcular faul yapmadan sadece kendi fiziksel gücünü kullanarak rakipten top çalmada birebirdirler. İkili mücadeleler ve hava toplarında daha güçlü olan oyuncu her zaman üstünlük sağlar.

Hız

Oyuncunun topla birlikte ve topsuz şekilde ulaşabileceği en yüksek hızı gösterir. Hız özelliği oyuncu için çok önemli olsa da dripling, teknik, özel yetenek, denge ve dayanıklılık ile birlikte harmanlanmadığı zaman takıma yararsız boş koşulara dönüşür ve oyuncuyu erkenden tüketir. Çok hızlı oyuncular iyi birer hamle oyuncusu olurlar ve sonradan oyuna girdiklerinde rakibi yıpratırlar.

Hızlanma

Bu özellik oyuncunun kendi hızına ne kadar çabuk ulaşabildiğini gösterir. Bir anda hızlanabilme anlamına gelen bu özellik, hücum oyuncularında aranan vazgeçilmez özelliklerden birisidir. Gücünü hız özelliğinin yüksekliğinden alır. Eğer rakip takımın hızlı hücum oyuncuları var ise hızlanma yeteneği yüksek defans oyuncularına ihtiyacınız var demektir. Böylece bir anda hızlanarak topun önüne geçerler ve topu çalarlar.

Vücut Zindeliği

Oyuncunun sakat değilken veya antrenman yapmamışken ne kadar iyi şekilde fit kalabildiğini gösterir. Ayrıca yaşlanmaya başladıklarında fiziksel özelliklerini yeterli seviyede tutup tutamayacaklarını, böylece de maç programını ne kadar iyi şekilde karşılayacaklarını yansıtır. Kaç maç oynadıktan sonra maç kondisyonuna erişeceğini belirlediği gibi kaç maç art arda oynadıktan sonra yorulacağını da belirler.

Zıplama

Oyuncunun, boyunun da avantajını kullanarak ne kadar yükseğe zıplama yetisi olduğunu gösterir. Kafa vuruşları, boy, güç, cesaret ve agresiflik özellikleri ile birlikte hava toplarında oyuncunun ne kadar etkili olacağını belirler.

Kalecilik Özellikleri

Diğer futbolcular için teknik özellikler ne ise kaleciler için Fm kalecilik özellikleri aynı şeydir. Yalnız kaleci için tek kıstas olduğu düşünülmesin. Kaleciler de kalecilik özellikleri yanında zihinsel ve fiziksel özelliklerini geliştirmek zorundalar. Özellikle zihinsel özelliklerden soğuk kanlılığı ve fiziksel özelliklerden çevikliği.

Ani Çıkış

Bu özellik kalecinin yapılan ortalarda veya defansın arkasına sarkıtılan toplarda kalesini terk edip ileri çıkma eğilimini gösterir. Kalecinin bu eğilimini layıkıyla yerine getirebilmesi için orta üstü hız, hızlanma ve önsezi yeteneklerine sahip olması gerekir.

Birebir

Kalecinin rakiple karşı karşıya kaldığı durumlardaki yeteneğini gösterir. Uzun toplar ve ara pasları sonucu rakip futbolcular kalecinizle karşı karşıya kaldığında sizi kurtarabilecek tek şey kalecinizin birebir özelliğidir. Birebir özelliğinden tam faydalanabilmek için yüksek refleks ve çeviklik gerekir.

Bölge Hakimiyeti

Kalecinin ceza sahasına gelen ortaları çıkıp alma ve defans hattını düzenleme yeteneğini gösterir. Hava topları özelliği ile birlikte çalışır. En çok korner ve frikik gibi duran toplara karşı etkilidir.

Degaj

Kalecinin degaj konusunda ne kadar yetenekli olduğunu gösterir. Degaj yeteneği sadece topun ne kadar uzağa gönderebileceğini belirler. Pas ve teknik özelliği gönderilen topun isabetini belirleyici unsurdur. Eğer kalecinizin degaj yeteneği düşük ise topu yerden defans oyuncuları ile buluşturmasını isteyebilirsiniz.

Eksantriklik

Bu özellik kalecinin toplu veya topsuz şekilde beklenmedik hareketler yapma kapasitesini gösterir. Yüksek eksantriklik özelliğine sahip kaleci beklenmedik bir şekilde kalesinden çıkarak topu çalabileceği gibi topla çalım ve koşu da deneyebilir. Fm eksantriklik özelliği için bu kadar açıklamanın yeterli olacağını düşünüyorum.

Elle Kontrol

Kalecinin kurtarış yaparken topu tutabilme özelliğini gösterir. Kalesine gelen her topu sektiren ve kornere atan bir kaleci istemiyorsanız elle kontrol özelliği yüksek bir kaleci bulmalısınız.

Elle Oyun Başlatma

Kalecinin topu oyuna elle sokarken ne kadar isabetli olduğunu gösterir. Elle oyun başlatma özelliği yüksek kaleciler topu eline alır almaz uzaktaki takım arkadaşına fırlatarak kontra atak başlatabilir. Elle oyun başlatma özelliği yüksek bir kaleciye sahipseniz kendisine Eliyle Uzun Oynayarak Kontratak Başlatır oyun tercihini öğretmekte fayda var.

Hava Topları

Oyuncunun hava toplarındaki fiziksel yeteneğini gösterir. Hava topları özelliği yüksek bir kaleciniz var ise rakibin ortaları ve uzun topları takımınız için fazla tehdit oluşturmaz. Uzun boylu kalecilerde etkisini daha çok gösterir.

İletişim

Kalecinin defans hattıyla iletişimini ve defans hattının organizasyonunu ne kadar iyi yaptığını gösterir. Kaleci defans oyuncularını uygun şekilde organize ederek kalesini gol yollarına tıkar. Kalecinin liderlik özelliği ne kadar yüksek ise iletişim özelliği o kadar etkili olur.

İlk Kontrol

Oyuncunun ayağına pas gelir gelmez topu kontrol edebilme özelliğini gösterir. Takım kaleciye pas verdiğinde topu ne kadar iyi ve çabuk kontrol edeceğini belirler.

Pas

Oyuncunun topu arkadaşına ne kadar isabetli bir şekilde aktarabileceğini gösterir. Kendisinden pas dağıtması beklenen libero kalecilerin olmazsa olmaz özelliğidir. Modern futbol artık kalecilerin de iyi paslar vererek topu oyuna sokması gerekliliğini gözler önüne seriyor.

Refleksler

Kalecinin beklenmedik anlarda gelen toplara karşı olan tepkisinde ne kadar başarılı olduğunun oranını gösterir. Özellikle yakın mesafeden gelen sert şutlarda kalecinin düşünecek zamanı yoktur, artık her şey kalecinin reflekslerine bağlıdır. Çeviklik özelliği ile birlikte çalışır. Bir kalecide belki de dikkat edilmesi gereken en önemli teknik özelliktir. Kaleci için refleks geliştirme antrenmanını şiddetle tavsiye ederim.

Yumruklama Eğilimi

Kalecinin topu yakalayabileceği anlarda da olsa yumrukla uzaklaştırmayı tercih etme eğilimini gösterir. Elle kontrol yeteneği ile zıtlaşan bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Elle kontrol yeteneği yüksek ise yumruklama eğilimi düşük olmalı, eğer elle kontrol yeteneği düşük ise bu sefer yumruklama eğilimi yüksek olmalıdır.

Diğer Futbolcu Özellikleri

Dört adet diğer futbolcu özellikleri arasında gelişime müsait olan bir tek kullandığı ayak özelliğidir. Boy, ağırlık ve kalecilik becerisi özellikleri menajer kontrolünün dışında gelişen özelliklerdir. Kullandığı ayak yeteneğini geliştireceğiniz futbolcunun teknik özelliği yüksek olmalıdır. Böylece antrenman tarzları yönetiminden zayıf ayağı güçlendirme yapılabilir.

Boy

Örneğin Mathieu Valbuena ve Emre Belözoğlu’nun zıplama ve kafa vuruşu özellikleri ne kadar yüksek olursa olsun kısa boylu oldukları için pek çok hava topunu, uzun boylu olup da ortalama kafa vuruşu ve zıplama özelliğine sahip bir futbolcuya karşı kaybedeceklerdir.

Ağırlık

Hız ve hızlanma özelliği ne kadar yüksek olsa da kiloları futbolcuyu yavaşlatacak ve potansiyeline erişmesini engelleyecektir. Misal Ozan Tufan.

Kullandığı Ayak

Beş ayrı şekilde karşımıza çıkar. Bunlar her ikisi, sol, sadece sol, sağ ve sadece sağ. İki ayağını da kullanabilen oyuncu kendisine gelen topları daha rahat düzelttiği gibi her iki kanatta da rahatlıkla top sürüp, orta yapabilir. Her noktadan kaleye en uygun ayağıyla şut çekebilir. Sol ve sağ ayağını kullanan oyuncular az da olsa diğer ayaklarını da kullanabilirler ama sadece sol ve sadece sağ ayaklı futbolcular diğer ayaklarını hiç kullanamazlar. Sadece tek ayağını kullanabilen oyunculara oyun tercihi olarak Zayıf ayağı güçlendirme girişimi ekleyebilirsiniz. Eğer oyuncu bu antrenmanı öğrenemez ise Zayıf ayağını kullanmaktan kaçınır oyun tercihi öğretilebilir.

Kalecilik Becerisi

Futbolcu özellikleri arasında olan kalecilik becerisi, futbolcunun kaleye geçtiğinde göstereceği performansı belirtir. Kaleciniz kırmızı kart gördüğünde ve sakatlandığında yedek kaleciniz yok ise kalecilik becerisi en yüksek oyuncunuzu kaleye geçirmek bir nebze olsun fayda gösterecektir.

Gizli Futbolcu Özellikleri

Gizli futbolcu özellikleri pek bilinmese de futbolcunun performansını doğrudan etkiler. Yalnız adı üstünde gizli özellikler olduğu için biz bunları görüntüleyemiyoruz. Yalnızca almış olduğumuz gözlemci raporundan ortalama bir tahminde bulunabiliyoruz o kadar. Eğer diyorsanız ki ben gizli futbolcu özelliklerini de tam olarak görüntülemek istiyorum. O zaman sizlere windows bilgisayar için Fm 2020 oyun içi editör programını, mac bilgisayarlar için ise macassistant rt 20 programını önerebilirim. Bu programlarda Fm özellikler bölümü detaylandırılmış. Bu yazılımlar aracılığıyla bütün futbolcularınızın gizli özelliklerini öğrenebilirsiniz. Tabi transfer listenizde olan futbolcuların özellikleri de detaylandırılacak. Takımınıza fayda sağlamayacak futbolcuları transfer listesinden elemek üzerine çok faydalı olacaklardır.

İstikrar

Gizli futbolcu özellikleri arasında olduğu için oyuncunun profilinde gözükmese de oyuncunun gözlemci raporunda Süreklilik – Çok istikrarlı bir oyuncu. ve Süreklilik – İstikrarsız bir oyuncu. olarak karşımıza çıkar. İstikrarsız oyunculardan mutlaka uzak durun. İstikrar en önemli futbolcu özellikleri arasında başı çeker. Futbolcunun maçlarda yeteneğinin ne kadarını sergileyebileceğini belirler. İstikrarı düşük bir oyuncu on maçta bir yüksek performans sergiler, istikrar yüksek bir oyuncu ise oynadığı maçların %80 ~ %90’ında yeteneğini ortaya koyar.

Çirkeflik

Saha içerisinde oyuncunun ne kadar çirkef olduğunu belirtir. Bu özellik agresiflik ile karıştırılmaması gereken tamamen negatif bir özelliktir. Gözlemci raporlarında şu şekilde karşımıza çıkar. Sinirine hakim olamaması sayesinde bazen aşırıya kaçan hareketler yapabiliyor. Bu tarz oyuncular sık sık çirkeflik yaparak ortada hiç bir sebep yokken sarı ve kırmızı kart görerek takımını yarı yolda bırakır.

Önemli Maçlar

Oyuncunun derbi maçlarında ve Avrupa kupalarında nasıl performans göstereceğinin en büyük belirtecidir. Gözlemci raporlarında iki şekilde karşımıza çıkar. Büyük maçlarda oynamaktan aşırı keyif alıyor. ve Büyük maçlarda forma giymeyi pek sevmiyor. Önemli maçlarda oynamayı sevmeyen oyuncularınızı derbi, Avrupa ve final maçlarında yedeğe çekmeniz takımınız için en uygun hamle olacaktır.

Sakatlığa yatkınlık

Oyuncunun ne kadar çok sakatlanacağını belirten gizli özelliktir. Bu özelliği yüksek oyuncular kronik ve müzmin sakat oyunculardır. Gözlemci raporları: Sakatlanma Eğilimi – Ciddi sakatlıklar geçirebilir. ve Sakatlanma Eğilimi – Sakatlığa meyilli bir oyuncu sayılır. Eğer oyuncunuz sakatlığa meyilli ise antrenman düzeylerine ve maç yorgunluğuna çok dikkat etmeli, sık sık dinlenme vermelisiniz. Spor bilimcisi ve spor teknoloji bölümü sorumlusu az da olsa bu oyunculara yardım edebilir. Fm oyuncu özellikleri düşüyor diyorsanız oyuncunun sakatlığa yatkınlığına ve yaşına bakın.

Çok yönlülük

Oyuncunun farklı pozisyon, rol ve görevlere ne kadar adapte olabileceğini belirtir. Çok yönlülüğü yüksek futbolcular kolayca yeni mevki ve pozisyonlara alışarak orada yemyeşil gözükebilirler. Çok yönlülüğü düşük futbolcular ise ne kadar antrenman yapıp forma şansı bulsa da bir türlü yeni mevkisine alışamaz. Gözlemci raporu: Çok Yönlülük – Birden fazla mevkide verim verebiliyor.

Sayfayı Tweetlemek için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir