Oyuncu Geliştirme Rehberi – FM

fm genç oyuncu geliştirme

Genç oyuncuları geliştirerek onları birer dünya yıldızı haline getirmek her Fm tutkununun hayalidir. Alt yapıdan çıkarttığınız veya gözlemcilik sonucu takıma kazandırdığınız genç yeteneklerin gelişim süreçlerini etkileyen çeşitli faktörler mevcut. Bunlar oyuncunun bulduğu forma şansı, antrenman tesislerinin kalitesi, oyuncunun karakteri ve antrenör ekibinin kalitesi. Bu yazımızda büyük Türk kulüplerinin bir türlü beceremediği genç oyuncu geliştirme, football manager oyunlarında nasıl yapılır sorunsalını inceledik. Genç futbolcuları maksimum potansiyellerine ulaştırabilmek için ihtiyacınız olan oyuncu geliştirme rehberi ile karşınızdayız.

Fm oyuncu geliştirme rehberi sayesinde artık siz de dünya yıldızı oyuncular geliştirebilir, büyük bonservis bedelleri kazanabilirsiniz. Tabi geliştirdiğiniz dünya yıldızını elinizde tutabilirseniz! O zaman burada öğreneceğiniz oyuncu geliştirme tekniklerini üzerinde deneyebileceğiniz genç yetenekler bulabilmeniz için sizlere Fm 2020 en iyi gözlemciler listesini iletmek istiyorum.

Oyuncu Geliştirme – Forma Şansı

Hem gerçek hayatta hem de futbol menajer serilerinde genç oyuncu gelişimini etkileyen en önemli faktör oyuncunun bulduğu forma şansı diyebiliriz. 18 yaş altı oyuncular için antrenman yeterlidir fakat 18 yaşına basan oyuncular için oynamak çok önemlidir. Genç oyuncunuz maçlarda ne kadar süre alırsa o kadar gelişecektir. Genç oyuncuları büyük liglerde direkt ilk 11’e yazmanın zorluğu hepimizin malumu. Fakat gençleri rotasyon oyuncusu olarak kullanmak ve kolay maçlarda ilk 11’de başlatmak çözüm olabilir. Tabi 10 maçta 25’er dakika forma şansı bulmuş oyuncu 5 maçta 90 dakika forma şansı bulmuş oyuncu kadar gelişemeyecektir. Eğer genç oyuncunuz takımınızda yeterli forma şansı bulamıyorsa as takımda oynama sözü alarak bir kiralık hamlesi düşünülebilir.

Genç oyuncu gelişimini etkileyen bir diğer husus ise oyuncunun sergilediği maç performansı. Oyuncu maçlarda ne kadar iyi performans sergilerse o kadar hızlı gelişir. Bunun için oyuncuyu tercih ettiği pozisyonda oynatmalı, kondisyonuna ve moraline dikkat edilmeli. Ve tabi mümkün olduğunca çok maç kazanılmalı. Kaybedilme ihtimali yüksek maçlarda genç oyuncular oynatılırsa büyük baskı altına girebilirler. Yine geriye düşülen maçlarda da genç oyuncuyu oyuna sokmak doğru bir tercih olmayacaktır.

Son olarak unutmayın ki futbolcunun top koşturduğu organizasyonların saygınlığı ne kadar yüksek ise, oynadığı maçlar gelişiminde o kadar etkilidir. Örneğin milli takım, Avrupa kupaları ve üst düzey ligler. Yani rekabet ne kadar artarsa oyuncular da o kadar kendilerini geliştirir. Düşük itibarlı bir ligde oyuncu geliştirmede biraz zorlanabilirsiniz. Tek çare hızlıca başarılar kazanarak üst lige yükselmek. En üst ligde iseniz uluslararası turnuvalarda başarı sergileyerek lig saygınlığı artışı sağlamak.

Oyuncu Geliştirme – Antrenman Tesisleri

Oyuncu geliştirme yerleri olan antrenman tesislerinin kalitesi, doğrudan oyuncu gelişim hızını etkilediği gibi sakatlanma durumlarını da etkilemektedir. Tesislerin kalitesi arttıkça oyuncular daha hızlı gelişir ve sakatlanma ihtimalleri azalır. Aynı oyuncu özellikleri gibi antrenman tesislerinin kalitesi de 20 puan üzerinden değerlendiriliyor. Fm antrenman tesisleri 10 ayrı kalite düzeyinde sıralanmakta. En kaliteli antrenman tesislerinden en kötülerine doğru, sahip oldukları puana göre sıralayalım.

Efsane antrenman tesisleri 20 Oyunda sahip olunabilecek en üst düzey antrenman tesisleridir. Daha fazla geliştirilemez. Ancak dört beş yıl arayla yeni antrenman teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte tesislerinizin puanı 19’a düşebilir. O zaman tekrar geliştirebilirsiniz.

Harika antrenman tesisleri 18 – 19 ( Excellent training facilities. ) İsim olarak 14 – 15 puanlık tesislerle aynı gözükse de bu bir çeviri hatasıdır. Tam emin olabilmek için oyunu kısa bir süreliğine ayarlardan İngilizce yapabilirsiniz.

Muhteşem antrenman tesisleri 16 – 17

Harika antrenman tesisleri 14 – 15 ( Great training facilities. ) 18 – 19 puanlık tesislerle aynı isime sahip olması çeviri hatasıdır. Ayarlardan dili İngilizce yaparak tesislerin kaç puan olduğunu görebilirsiniz.

İyi antrenman tesisleri 12 – 13

Orta düzeyde antrenman tesisleri 10 – 11

Yeterli düzeyde antrenman tesisleri 8 – 9

Vasatın altında antrenman tesisleri 6 – 7

Düşük seviye antrenman tesisleri 4 – 5

Kötü antrenman tesisleri 1 – 2 – 3 Oyuncu geliştirmenin neredeyse imkansız olduğu tesis kalitesi.

Antrenman tesislerini geliştirmenin tek yolu yönetimden bu yönde bir talepte bulunmak. Eğer yönetim antrenman tesislerini geliştirme talebinizi ret ediyor ise bunun sebebi yeterli maddi kaynak olmamasıdır. Sportif başarı ve oyuncu satışı sonrası kulübünüzün kasasına para girdiğinde tekrar yönetimden antrenman tesislerini geliştirmesini talep ediniz.

Altyapı Tesisleri

Altyapıdan çıkacak olan genç futbolcuların ne kadar yetenekli olacağını altyapı tesislerinin kalitesi belirliyor. Üst düzey altyapı tesislerine sahip bir kulübün geleceği güvence altında demektir. Genç oyuncu gelişiminin kilit noktası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

En gelişmiş teknolojiye sahip genç oyuncu antrenörlüğü 20

Harika altyapı tesisleri 18 – 19

Süper altyapı tesisleri 16 – 17

Çok iyi altyapı tesisleri 14 – 15 

İyi altyapı tesisleri 12 – 13

Ortalama düzeyde altyapı tesisleri 10 – 11

Yeterli düzeyde altyapı tesisleri 8 – 9

Vasatın altında altyapı tesisleri 6 – 7

Düşük seviye altyapı tesisleri 4 – 5 

Kötü altyapı tesisleri 1 – 2 – 3

Altyapı Antrenörlüğü

Tam olarak yedi ayrı kalite düzeyinde karşımıza çıkmaktadır. Alt yapıdan çıkacak genç yeteneklerin yeteneğini ve potansiyelini etkilediği gibi karakterini belirleyen gizli özelliklerin düzeyini de belirler.

Olağanüstü seviyede altyapı antrenörlüğü

Harika seviyede altyapı antrenörlüğü

İyi seviyede altyapı antrenörlüğü

Yeterli seviyede altyapı antrenörlüğü

Ortalama seviyede altyapı antrenörlüğü

Oldukça temel seviyede çocuk oyuncu antrenörlüğü 

Çok düşük seviyede altyapı antrenörlüğü

Kulübünüzün kasasında yeterli bütçe olduğu zaman altyapı antrenörlüğü seviyesini arttırmak için yönetimden talepte bulunun.

Yönetim > Yönetime Talepte Bulun > Mali Durum > Altyapı Antrenörlüğü Bütçesini Arttır

Altyapıya Oyuncu Alımı Sistemi ( Eski adı – Genç oyuncu istihdamı )

Kulübünüzün tesislerinin bulunduğu şehrin dışındaki komşu il, eyalet ve ülkelerden ne kadar sayıda kaliteli genç yetenek istihdam edilebileceğini gösterir. Tamamen altyapıdan çıkacak oyuncuların yeteneğini ve potansiyelini etkiler. Altyapıya oyuncu alım sistemi altyapı sorumlusu tarafından yönetilir.

Altyapıya oyuncu alım sistemi mükemmel seviyede      ( Eski – Kapsamlı şekilde genç oyuncu istihdamı )

Altyapıya oyuncu alım sistemi iyi seviyede                     ( Eski –  Gayet oturmuş genç kazandırma ağı )

Altyapıya oyuncu alım sistemi olağanüstü seviyede      ( Eski –   Sistemli genç oyuncu istihdamı )

Altyapıya oyuncu alım sistemi yeterli seviyede               ( Eski –  Ortalama üzerinde genç oyuncu istihdamı )

Altyapıya oyuncu alım sistemi temel seviyede                ( Eski –   Ortalama düzey genç oyuncu istihdamı )

Altyapıya oyuncu alım sistemi temel seviyede                ( Eski –  Genç oyuncu istihdamı oldukça temel düzeyde )

Altyapıya oyuncu alımı sistemi ortalamanın seviyede    ( Eski – Temel düzeyde genç oyuncu istihdamı )

Altyapıya oyuncu alımı sistemi oldukça kısıtlı seviyede  ( Eski – Kısıtlı düzeyde genç oyuncu istihdamı )

Altyapıya oyuncu alımı sitemi ( Genç oyuncu istihdamı ) gelişimi için izlemeniz gereken yol.

Yönetim > Yönetimden Talepte Bulun > Bağlantılar > Genç Kazandırma Ağını Geliştir

Teknik Heyet ve Antrenör Yıldızı – Oyuncu Geliştirme

Futbolcuların gelişimini etkileyen bir diğer faktör ise birlikte çalıştığı teknik ekibin kalitesi. Yetersiz bir teknik ekiple çalışan futbolcular, en iyi tesislerde antrenman yapsalar bile potansiyellerine ulaşmakta zorluk yaşayacaklardır. İşte tam da bu yüzden yeni bir kulübün başına geçtiğimizde yapmamız gereken ilk iş teknik ekibi güçlendirmek olmalı.

Antrenör ekibi

Antrenör ekibi en başta menajer olmak üzere asistan menajer, altyapı sorumlusu ve antrenörlerden oluşur. Eğer yeterli zihinsel özelliklere sahipsek kendimizi ve asistanı antrenör sorumlulukları sayfasından çeşitli idmanlara atayabiliriz. Antrenörler ise kendi aralarında üçe ayrılırlar. Bunlar genel antrenör, kaleci antrenörü ve kondisyon antrenörü. Antrenörlerin yaptırdığı 8 ayrı idman çeşidi bulunur.

 • Kalecilik – Şut Karşılama
 • Kalecilik – Elle Kontrol
 • Savunma – Taktik
 • Savunma – Teknik
 • Hücum – Taktik
 • Hücum – Teknik
 • Topla Oynama – Taktik
 • Topla Oynama – Teknik
 • Kondisyon Antrenörlüğü – Kuvvet
 • Kondisyon Antrenörlüğü – Sürat & Çabukluk

Bu görevleri atadığımız antrenörlerin performansları yıldızlar üzerinden belirlenir. En iyi antrenör 5 yıldız alırken en kötü antrenör 0.5 yıldız alır. Takımınıza en iyi teknik ekibi getirebilmek için Antrenör Yıldız Hesaplama makinemize bir göz atın.

Ve antrenör ekibimizin son üyesi Altyapı Sorumlusu. İyi bir altyapı sorumlusunda aranan özellikler;

 • Gençlerle Çalışma
 • Oyuncu Potansiyeli Değerlendirme
 • Oyuncu Yeteneği Değerlendirme
 • Kararlılık

Altyapı sorumlusu oyuncu geliştirme hususunda görev almasa da regen dediğimiz altyapıdan çıkacak yeni oyuncuların potansiyelini belirlemede hayati öneme sahiptir. Kaliteli bir altyapı sorumlusuna sahipseniz geleceğin yıldızlarının altyapınızdan çıkması tesadüf olmaz. Ayrıca altyapı sorumlusu seçerken kararlılık özelliğine de dikkat edilmeli, çünkü altyapı sorumlusunun kararlılığı altyapıdan çıkacak gençlerin kararlılığını etkileyebilir.

Oyuncu Karakteri ( Kişilik )

Futbol menajer oyunlarında da gerçek hayatta olduğu gibi her futbolcunun nevi şahsına münhasır karakteri bulunur. Futbolcu karakteri gönderdiğimiz gözlemcilerin bize sunduğu raporlarda gözükür. Bu karakterler aslında hırs, profesyonellik, sinirine hakim olma, tartışma, sportmenlik, baskılara direnme ve sadakat özellikleri tarafından belirlenir. Bu zihinsel özellikler oyunda gizlidir ve dış programlar kullanılmadan görünemez. Gizli özellikleri öğrenmek için oyun içi editör gibi programlardan yararlanmanız gerekebilir. Ama hırs ve profesyonellik gibi özellikleri yüksek olan ve en hızlı gelişimi sağlayan karakterleri biliyoruz. Bunlar;

 • Mükemmeliyetçi
 • Profesyonel
 • Çalışkan
 • Çok Azimli
 • Çok kararlı

Futbolcuların saha içi performanslarını ve gelişimlerini etkileyen oyuncu karakterlerini daha detaylıca incelediğimiz makaleye göz atabilirsiniz. Futbolcu karakterleri ve kişilikleri oyuncunun mental anlamda potansiyeline erişebilecek seviyede olup olmadığını belirler. Gelişime en açık karakterleri yukarıda listeledik. Gelişimi en zor olan oyuncu karakterleri ise;

 • Gayri Ciddi
 • Güvenilmez
 • Kolay Bezen
 • Metanetsiz
 • Tembel

Bu kişiliklere sahip oyuncuların gelişmesi neredeyse imkansızdır. Eğer oyuncunun potansiyeli gerçekten yüksek ise kendisinin karakterini, sancılı bir süreç olan mentorluk yoluyla değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ama eğitim verebilecek çok karakterli, yetenekli ve yaşı büyük bir futbolcunuz olmalı. Aksi takdirde genç oyuncunuz kendisine mentor hizmeti veren futbolcuyu pek dikkate almaz. Hatta hiç dinlemez ve karakteri olduğu yerde sayar. Eğer Fm 2020 oyuncu geliştirme hilesi gibi bir şey arıyorsanız oyun içi editör programını deneyin.

Fm 2020 oyuncu geliştirme rehberimizin sonuna geldik. Ayrılmadan önce bu yazıda öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz Türk genç yetenekler ve en iyi wonderkidler listelerini sizinle paylaşmak istiyorum. O kadar oyuncu geliştirme tekniğinden bahsettik ama bir şeyi atladık sanırım. O da takdir edeceğiniz üzere sabır. Sabır ve emek vermeden hiç bir başarı elde edilemiyor. Son olarak emin olun ki yazacağınız yorumlar bizim için çok önemlidir. Talep, eleştiri ve teşekkürlerinizi yazabileceğiniz gibi, geliştirdiğiniz oyuncuların profilini de bizim paylaşabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere, iyi oyunlar!

Sayfayı Tweetlemek için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir