Fm 20 Ofansif Oyun Kurucu

fm 20 ofansif oyun kurucu

Merhabalar sayın fmrehber okurları. Bu gün Fm 20 oyununun en kritik rollerinden biri olan ofansif oyun kurucu görevi hakkında bir inceleme yapacağız. Bu yazıda ofansif oyun kurucu rolünün özelliklerini, önerilen oyun tercihlerini ve rolün hakkını veren oyuncuların listesini bulabilirsiniz.

Fm 20 diğer orta saha rolleri:

Ana konumuz olan ofansif oyun kurucu rolü:

Oyun kurucu hem orta sahada, hem rakip ceza alanına yakın bölgede, hem de kanatlarda görev alabilir. Oyun kurucu, rakip savunma ve orta sahasının arasına sızarak kendisini takım arkadaşlarına gösterir, aldığı pasları olumlu kullanır ve ayrıca takım savunma yaparken oyunu bir anda hücuma çevirmeye çalışır.

Ofansif oyun kurucu rolüne destek görevi verildiği zaman, boş bölgelerde duracak ve topu destek görevindeki diğer oyunculara ve forvetlere göndermeye çalışacaktır. Hücum görevi verilen ofansif orta saha ise rakip defansın göbeğine doğru ilerlemeye, orta yapmaya veya içeri kat edip ara pası yapmaya çalışır.

Advanced playmaker olarak da adlandırılan rol, çeviklik dışarısında pek de fiziksel özellikler gerektirmeyen, oyun zekasına ve tekniğe dayalı bir roldür. Oyun kuracak oyuncuda aranması gereken başlıca özellikler olan vizyon, pas, karar alma ve takım oyunu ise ofansif oyun kurucu için olmazsa olmaz özelliklerin başında gelir. Orta sahada bir adet ofansif oyun kurucu genelde bütün taktikler için yeterlidir. Yanına ikinci bir oyun kurucu gerekmez. Ben iki yönlü orta saha, merkez orta saha veya dinamo ile birlikte oynatılması kanaatindeyim. Defansif orta saha da uygun bir partner tercihi olabilir.

Ofansif oyun kurucu rolü ile uyumlu olan oyun tercihleri ise şunlar:

 • Tempoyu yönetir.
 • Sık sık ara paslar verir.
 • Biraz uzun pas dener.
 • Şut çekmek yerine pas vermeyi dener.

Fm 20 Ofansif Oyun Kurucu Önerileri

Fm 2020 oyununun en yetenekli ve en potansiyelli ofansif oyun kurucu oyuncuları aşağıda bulunan ilgili başlıklarda görüntüleyebilirsiniz.

Fm 20 En İyi Ofansif Oyun Kurucular

 1. David Silva: Manchester City kulübünün 33 yaşındaki yıldız oyuncusu David Silva, oyunun en yetenekli ofansif oyun kurucusu.
 2. Paul Pogba: 2. sırayı alan Manchester United yıldızı Paul Pogba oyunun başında transfer listesinde. Büyük bir bütçeniz varsa kendisini transfer edebilirsiniz. Yıldız oyuncunun diğer artı yönleri ise hırslı sayılır kişiliği, dört adet oyun karakteristiği ve boğa gibi olan fiziği.
 3. Frenkie de Jong: 22 yaşında olmasına rağmen en yetenekli ofansif oyun kurucular listesine girmeyi başaran Barcelona oyuncusunu tebrik ediyoruz. Frenkie de Jong genç yaşına rağmen örnek teşkil eden kişiliği ile fark yaratıyor.
 4. Christian Eriksen: Inter kulübünün 27 yaşındaki Danimarkalı oyuncusu Eriksen 4. sırada. Her iki ayağını birden kullanabilen Christian Eriksen, örnek teşkil eden bir kişiliğe ve beş adet oyun karakteristiğine sahip.
 5. Saul: Atletico Madrid kulübünün çok yönlü orta saha oyuncusu Saul da listemizde yerini aldı. 24 yaşındaki İspanyol Saul, sol ayaklı oyun kuruculardan.
 6. Dele Alli: Tottenhamm kulübünün mükemmeliyetçi İngiliz genç yıldızı da bu listeye girmeyi başardı. Gerektiğinde santrafor ve sol kanat pozisyonlarında da oynayabilen Dele Alli oldukça çok yönlü bir oyuncu olarak karşımıza çıkıyor.
 7. Mesut Özil: 30 yaşındaki ofansif oyun kurucu Mesut Özil ile listemizi kapatıyoruz. Mesut, yaşı gereği biraz düşük bir fiziğe sahip olsa da teknik ve zihinsel anlamda neredeyse rakipsiz durumda. Mesut’un oyun karakteristikleri ise şu şekilde:
 • Boş alanlara koşu yapar.
 • Topu Almak için Gerilere kadar gelir.
 • Verkaç yapar.
 • Şut çekmek yerine pas vermeyi dener.
 • Zayıf ayağını kullanmaktan kaçınır.

Fm 20 Ofansif Oyun Kurucu Wonderkidler

 1. Kai Havertz: Oyunun en potansiyelli wonderkid ofansif oyun kurucusu bu sene için Kai Havertz olarak belirlenmiş. Yalnızca bir eksi yönü var o da kaygısız olan kişiliği. O da mentorluk yöntemiyle çözülebiliyor zaten.
 2. Joao Felix: Her iki ayağını birden kullanabilen bir başka genç oyun kurucu Joao Felix 2. sırada. Azimli bir kişiliğe sahip olan Joao Felix dört adet de oyun karakteristiğine sahip.
 3. Phil Foden: Sol ayaklı oyun kuruculardan Phil Foden, en çok potansiyele sahip 3. ofansif oyun kurucu. Profesyonel sayılır bir kişiliğe sahip olan Foden, rakip ceza sahasına girer, pasları ayağına ister ve sık sık topla beraber koşar.
 4. Thiago Almada: Mükemmeliyetçi Thiago Almada, yeri geldiğinde sağ açık, sol açık ve santrafor olarak da oynayabilen çok yönlü bir ofansif oyun kurucu. 18 yaşında olmasına rağmen 5 oyun karakteristiğine sahip olan genç wonderkid, yaşına göre çok olgun bir oyun stiline sahip.
 5. Yari Verschaeren: 18 yaşındaki Anderlecth oyuncusu Verschaeren de wonderkid oyun kurucular arasında.
 6. Houssem Aouar: Lyon kulübünün geleceği parlak orta saha oyuncusu Houssem Aouar 6. sırada yerini aldı. Kararlı kişiliği ve 17 puanlık kararlılığı ile Houssem takımınız için uygun bir seçim olacaktır. Verkaç yapmayı seven oyun yapısı da bir başka artısı.
 7. Sergio Gomez: Dortmund kulübünün kiralık verdiği Sergio Gomez, sezon arasında ve gelecek sezon direkt transfer listesine giriyor. Böyle potansiyelli bir oyuncuyu ucuza kapatmak her takımın işine gelecektir. Üstelik Sergio Gomez sol ayaklı bir oyun kurucu. Tek eksi yanı 12 puanlık kararlılığı ancak mentorluk yöntemi ile bu sorun kolayca çözülebilir.
 8. Dani Olmo: Leipzig kulübünün 21 yaşındaki genç yıldızı Dani Olmo da wonderkid ofansif oyun kurucular arasında.
 9. Eljif Elmas: Kapanışı eski Fenerbahçeli genç Makedon Eljif Elmas ile yapıyoruz. Hırslı sayılır kişiliği ve güçlü fiziği ile Eljif Elmas, gelecekte adından oldukça fazla söz ettirecek gibi duruyor.
Sayfayı Tweetlemek için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir