Fm 20 Defansif Oyun Kurucu

fm 20 defansif oyun kurucu

Bu sayfada Fm 20 defansif oyun kurucu rolü hakkında yapmış olduğumuz incelemeyi okuyabilirsiniz. Defansif oyun kurucu rolünün tanımını, özelliklerini ve uygun oyun tercihlerini yazıya dahil etmeye çalıştık. Bir de üzerine bu rolü en iyi şekilde üstlenebilen oyuncuları listeledik. Çalışmamızın siz futbolseverlere faydalı olması dileğiyle.

Diğer orta saha rolleri hakkında bilgi almak için:

Ana konumuz Fm 20 defansif oyun kurucu tanımı:

Defansif oyun kurucu, savunma ile orta saha arasında yer alıp isabetli paslarla topu daha ileride oynayan oyuncularla buluşturmayı amaçlar. Yaratıcı bir oyuncu olsa da, aynı zamanda savunma görevlerinde de kabiliyetli olmalıdır. Adından da anlaşılabileceği gibi defansif oyun kurucu için hücum görevi belirlenemez. Ancak destek ve savunma görevleri verilebilir.

Defansif oyun kurucu savunma görevi ile geriye dönük oyun kurucu, defansın önünde pozisyon tutarak fazladan defansif sorumluluklarını yerine getirecek ve atakları nadiren destekleyecek. Destek görevi verilen defansif oyun kurucu ise topu defanstan alarak oyunu geniş alana yaymaya çalışır.

Yabancı abilerin deep lying playmaker dediği defansif oyun kurucuları ilk kontrol, pas, teknik, çalışkanlık, karar alma, soğukkanlılık, takım oyunu ve vizyon gibi özelliklere en azından asgari düzeyde sahip olmak zorunda. Ardından bu ana özellikleri destekleyecek olan top kapma, pozisyon alma, önsezi ve denge özellikleri gerekiyor. Yanında mezzala veya iki yönlü orta saha oyuncusu ile birlikte oynatılmasını önerdiğim defansif oyun kurucu rolü için en uygun oyun karakteristikleri ise şu şekilde:

 • Topu almak için gerilere kadar gelir.
 • Tempoyu yönetir.
 • Hep geride kalır.

Fm 20 Defansif Oyun Kurucu Önerileri

Oyunda hala emekli olmadığı için Türkiye liginin ve milli takımın en iyi defansif oyun kurucusu Emre Belözoğlu. Onu da söylemiş olalım. Şimdi sırada yetenek puanına göre sıraladığımız en iyi defansif oyun kurucuların listesi var. Ondan sonra da bu rolde usta olması muhtemel wonderkidler gelecek.

Fm 20 En İyi Defansif Oyun Kurucular

 1. Kevin de Bruyne: Defansif oyun kurucu rolünü oyunda en iyi şekilde yerine getiren oyuncu bu sene Kevin de Bruyne oldu. Her iki ayağını birden kullanabilen profesyonel kişilikli Kevin de Bruyne, 19 puanlık pas ve 20 puanlık vizyon özellikleri ile nasıl bir oyun kurucu olduğunu gözler önüne seriyor.
 2. Luka Modric: 33 yaşındaki Real Madrid yıldızı Luka Modric, Kevin de Bruyne’den sonra oyunda mevcut olan en iyi defansif oyun kurucu.
 3. Paul Pogba: Manchester United yıldızı Paul Pogba da insan üstü özellikleri sayesinde listede yerini aldı. 26 yaşındaki Fransız futbolcu dört adet oyun karakteristiğine ve tabiri caizse boğa gibi bir fiziğe sahip.
 4. Miralem Pjanic: Juventus orta sahası Miralem Pjanic, sondan bir önceki sırada yerini buldu. Miralem ise profesyonel kişiliği, 4 oyun karakteristiği ve üst düzey özellikleri ile defansif oyun kurucu rolünün hakkını veren bir başka oyuncu.
 5. Sergio Busquets: Barça’nın mükemmeliyetçi yıldızı ile kapanışı yapacağız. 30 yaşındaki İspanyol oyuncu Sergio Busquets, oyunun en iyi ilk 5 defansif oyun kurucularının sonuncusu.

Fm 20 Wonderkid Defansif Oyun Kurucular

 1. Declan Rice: 20 yaşında olan West Ham oyuncusu Declan Rice, çok yetenekli ve büyük potansiyele sahip. Defansif oyun kurucu rolünün savunma görevi için yetiştirilmiş olan Declan, kısa süre içerisinde büyük bir patlama yapacak gibi duruyor.
 2. Dominik Szoboszlai: Geleceği parlak genç oyuncularla dolu olan FC Red Bull Salzburg kulübü altın jenerasyonu yakalamış gibi duruyor. Macar oyuncu Dominik Szoboszlai bu makinenin dişlilerinden yalnızca bir tanesi.
 3. Mickael Cuisance: Şimdilik Bayern alt yapı takımında top koşturan 19 yaşındaki Fransız Mickael Cuisance de geleceğin defansif oyun kurucu yıldızlarından birisi olacak.
 4. Maxence Caqueret: İngiltere 2. lig takımı Wigan ile sözleşmeli olan 19 yaşındaki Fransız oyuncu Maxence Caqueret yıldız olacak potansiyeline sahip.
 5. Sandro Tonali: İtalyan Brescia ekibinin 19 yaşındaki İtalyan orta saha oyuncusu Sandro Tonali 5. sırada yerini aldı. Profesyonel bir kişiliğe sahip olan Sandro, bu genç yaşına rağmen 5 adet oyun karakteristiğine sahip.
 6. Arne Maier: Hertha BSC forması giyen 20 yaşındaki Arne Maier de geleceğin yıldızları arasında. Ver kaç yapmayı ve maçın temposuna yön vermeyi seven genç yıldız düşük bir kararlılığa ve heyecanlı kişiliğe sahip. Ancak bunlar mentorluk ile kolayca çözülebilecek şeyler.
 7. Federico Valverde: Real Madrid kulübünün 20 yaşında olan çiçeği burnunda yıldızı Federico Valverde ile kapanışı yapıyoruz. Yaşına göre çok olgun olan Valverde uzun yıllar Real Madrid orta sahasını yönetecek gibi.
Sayfayı Tweetlemek için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir