Fm 2021 Yorumlar Ne Gösteriyor?

fm 21 yorumlar

FM 2021 yorumlar. Fm 21 çıkış tarihi geldi çattı. Hatta oyun tam olarak çıkmadan haftalar önce de oynanabiliyordu. FM 21 beta sürümünü oynayanlar bilirler. Peki asıl konumuza dönecek olursak bu heyecanla beklenen Football Manager serisinin son halkası oyuncuları gerçekten memnun edebildi mi? Oyunun sayfasındaki yorumlar ne gösteriyor? Ve neye işaret ediyor?

Steam yorum bölümünü biliyorsunuz. Oraya oyunu satın alan herkes belirli bir süre oyunu oynadıktan sonra yorum bırakabiliyor. Yaptıkları yorumları da pozitif veya negatif olarak etiketleyebiliyorlar. Oyunu beğenen arkadaşlar olumlu yorumlarının yanında mavi renkte tavsiye ediliyor işareti çıkarken negatif yorumlarda kırmızı tavsiye edilmiyor işareti var.

FM 2021 oyununda ise bütün incelemelerin ortalaması çok olumlu oldu. Yani oyunu beğenenlerin sayısı beğenmeyenlerden kat be kat fazla. Buradan Sports Interactive ekibinin bu sene oldukça iyi bir ürün ortaya koyduğunu çıkartabiliriz. Yeni özelliklerin yarattığı FM 21 yenilikler konusu bu yorumları doğrudan etkiliyor.  O halde bu konuyu biraz daha detaylandıralım. Bakalım bakalım beğenen arkadaşlar neden beğenmiş. Beğenmeyen kullanıcıların ise hangi sebeplere dayanarak beğenmemişler.

FM 2021 Olumlu Yorumlar

fm 21 olumlu yorumlar

FM 21 bu sene de çoğunlukla olumlu yorum aldı. Genel anlamda Football Manager serisini seven herkes 21 sürümünü de beğendi. Peki ya bakalım hangi sebeplerden dolayı olumlu yorum göndermişler:

1. Maç motoru:

Football Manager serisinin en iyi maç motoruna sahip olan sürümü FM 21 oldu. O eski serilerde 3d maç motorunu izlerken karşımıza çıkan abuk subuk olayların çoğu bu sene kalkmış. Maç esnasındaki o yavaşlıktan, gerçek dışı hareketlerden eser kalmamış. Artık kanatlar gerçek futboldaki gibi çizgiye iniyor ve direktiflere göre içeriye kat ediyor. Kaleciye karşı karşıya kalan golcüler her seferinde dağlara taşlara vurmuyor.

2. Gerçekçi etkileşimler:

Basınla, takımla ve oyuncularla konuşma yaparken tam akıllarından geçeni oyuna yansıtabilmelerini sağlayan yeni özellikler pek çok oyuncuyu mutlu etmişe benziyor. Şimdi bu oyun bir simülasyon ve aslında da rol yapma oyunu. Kendimizi oyunda yönettiğimiz menajer ile bağdaştırmak istiyoruz. Ama eski serilerde bunu pek fazla yapamıyorduk. Kısıtlı etkileşim ve basit diyaloglar bu etkiyi kırıyordu.

Ancak bu sene bu durum böyle değil. Sinirlenebiliyoruz, bağırıp çağırabiliyoruz ve el kol hareketi yapabiliyoruz. Daha pek çok etkileşim özelliği gelen serinin son oyunu işte tam da bu husustan dolayı fazlasıyla sevilmeyi başardı.

3. Güncel kadrolar:

Yerli ve yabancı takımlar bu içerisinde bulunduğumuz transfer sezonunu dolu dolu geçirdi. Bu sene yüzlerce ve hatta belki de binlerce oyuncu bir yerden bir yere transfer oldu. Football Manager oyuncuları da tuttukları takımın yeni transferlerini oynadıkları oyunda görmek istiyorlar. Kullanıcılarına bu güncel kadro deneyimini sunan FM 21, her sene olduğu gibi yine alkışları ve olumlu yorumları toplamayı bildi.

4. Transfer fiyatları:

Eski serileri bir hatırlayalım. Oyuncu satmak mı istiyoruz? İ-M-K-A-N-S-I-Z. Ne yaparsak yapalım oyuncumuz wonderkid, yıldız v.b. değilse istediğimiz zaman satamıyorduk. Oyuncu mu almak istiyoruz? Kulüpler astronomik fiyatlar çekiyor. Oyuncular devasa maaşlar istiyor. Hadi diyelim bonservisi ve maaşı ödedik ama bu seferde oyuncu kulübümüzü reddediyor.

İşte bu sene bu olayın üzerine düşülmüş. Transferlerin finansal etkileri gerçek hayata biraz daha yaklaşmış. Artık oyuncu satmak daha kolay. Oyuncu alırken de kulüpler ve futbolcular eskiye nazaran devasa fiyatlar talep etmiyorlar.

5. Bağımlılık:

FM bağımlılığı hepimizin bildiği belki de birebir tecrübe ettiği bir gerçek. Olumlu yorum atan oyuncular da bu hususa atıf yapan komik yorumlarda bulunmuşlar. Örneğin bu sene de astigmatım yarım numara artacak veya yine düştük batağa gibi komik yorumlarla oyunu çok beğendiğini söyleyen oyuncular yüzlerde hafif bir gülümseme yaratıyorlar.

FM 2021 Olumsuz Yorumlar

fm 21 olumsuz yorumlar

FM 2021 hangi temel hususlarda olumsuz yorum almış? FM 21 olumsuz yorumların sebepleri neler? Başlıca FM 21 olumsuz yorum sebepleri:

1. Türkiye liginde her yıl daha da daralan yabancı sınırlaması:

Oyunda Türkiye liginde her sene yabancı limiti daha da azalıyor. Yabancı sınırı azaldıkça kadro kurmakta ve yetenekli oyuncu transfer etmek zorlanan oyuncular bu durumdan hiç de memnun kalmamışlar. Yabancı sınırının azalması demek rekabetin ve kalitenin düşmesi demek. Umuyoruz gerçekte de oyunda da yabancı sınırı kulüplerimizi zora sokmayacak şekilde kalır.

Yabancı sınırı ne zaman geldi ligimizin kalitesi düştü. Bunu inkar edecek kimse yoktur her halde. Siz de güncellemelerin bu hususa el atması gerektiği kanaatindeyseniz aşağıdan bize yorum olarak yazabilirsiniz.

2. 2020 ile tema ve panel anlamında benzerlikler:

Oyuncuların bir kısmı FM 2021 ile FM 2020 arasında pek bir fark görememişler. Panellerin ve sayfaların pek çok eski sürümlerle bire bir aynı gözüküyor. Bu konuda oldukça haklılar. Ama sonuçta her sene piyasaya bambaşka bir oyun sürmek mümkün değil. Geçen senenin üzerine koya koya ilerleyerek doğru bir tercih yapıyorlar.

Böylece hem oyunu bir anda detaya boğup zorlaştırmamış oluyorlar. Alışma sürecini minimuma çekiyorlar. Bence bu mantıklı bir planlama stratejisi. Peki ya sizce? Yoksa kolaya kaçtıkları için mi panelleri ve oyunu daha fazla yenilemiyorlar? Bilemiyorum Altan bilemiyorum.

3. Fiyat yenilik korelasyonu:

Fm 2021 fiyatı bu sene daha önce hiç olmadığı kadar yüksek. Fiyat yüksek olunca beklentiler de çoğalıyor. Oyuna girip 1 saat oynayıp parasına değmediğini düşünen oyuncular oyuna negatif yorum verip iade etmişler. Pek çoğu demiş ki FM 2020 oyununa transfer yaması yükleyip oynarım daha iyi.

Yine de FM gözlemcilerinin güncellendiği gibi maksimum doğruluk oranına sahip bir veritabanı bulamayacaklar. En doğru en güncel kadrolar şu an için FM 2021 içerisinde. Parasına değer mi bilemiyorum çünkü bu sene oyunun fiyatı gerçekten çok yüksek. Ama her sene bu oyunu en az 500 saat oynuyorsanız o parayı verin derim.

4. Bug durumu:

Oyunda belirli başlı bug ve hatalar illaki olacaktır. Biliyorsunuz bu oyun daha yeni çıktı. Elbette hatalar olacak ardından güncellemeler ile bu hatalar düzeltilecek. Bu hatalar yüzünden negatif yorum veren arkadaşlar ayıp etmişler bence.

5. Taktik ekranı:

Taktik ekranında görülen oyuncuların role olan yatkınlıkları bu sene kaldırılmış. Bu da pek çok kişide memnunsuzluk yarattı. Homurtuları arttıran bir başka etken ise yine taktik ekranında oyuncu kondisyonlarının gözükmüyor oluşu. Haklılar. O maçta oynatacağımız oyuncuyu seçerken kondisyon oranlarına bakarak doğru bir seçim yapmaya çalışıyorduk. Şimdi ise yüzde bazında kondisyonların durumunu görüntüleyemiyoruz.

Bizim Yorumlarımız

Oyun bu sene biraz pahalı çıktı. Evet yapacağım yorumun ilk ayağı oyunun fiyatı. Ön sipariş fiyatı 224 lira olan FM 2021 ön sipariş safhası bittikten sonra 249 lira oldu. Her sene yenisi çıkan bir oyun için bu oldukça yüksek bir fiyat. Dolar kurunu görmezden gelmiyorum ancak Türkiye kullanıcılarına özel fiyat veren pek çok oyun yapımcısı var. Football Manager niçin pek çok kişinin alamayacağını hatta korsana yöneleceğini bile bile Türkiye özel fiyatı vermemiş anlam veremedim.

Onun haricinde oyunun ilerleyişi ve kayıt anları bu sene aşırı hızlanmış. Bir sürü lig açmama rağmen tarih çok hızlı ilerliyor. Su gibi akıp giden bir oynanış yapısı var. Klavyemizin boşluk tuşuna basıp dakikalarca boş boş beklemiyoruz. Oyunun kayıt hızı da yine aynı şekilde aşırı yükselmiş. Benim için bir numaralı yenilik bu oldu ve sırf bunun için bile oyun alınır diyorum.

Diğer pozitif hususlarda elbette güncel kadrolar, FM 21 yeni özellikler, oynanış, maç motoru vesaire. FM 2021 yorumlar konusunu okudunuz sevgili fmrehber okurları. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Şimdi sıra sizde. Aşağıya FM 2021 hakkında olumlu veya olumsuz yorumlarınızı çekinmeden yazın.

Sayfayı Tweetlemek için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir