Football Manager Bağımlılığı

football manager bağımlılığı

Football Manager öyle bir oyundur ki insan bir kere pençesine takıldı mı kolay kolay kurtulamaz. Oynarken saatler su gibi akıp gider farkına varamayız. Fm oynarken kah güleriz, kah sinirleniriz. İşteyken ve okuldayken aklımızdan çıkaramayız. Hatta öyle bir seviyeye gelir ki rüyalarımızda bile fm oynadığımız olur. Eğer sen de bunlardan en az birini yaşadıysan football manager bağımlılığı seni de vurmuş.

Yanılıyorsun! Ben bağımlı değilim diyenleri duyar gibiyim. İnkar etmenin lüzumu yok. Bence football manager bağımlılığı hepimizde bir nebze var. Tek farkımız bağımlılığımızın derecesi.

Hangimiz kadrolarını altyapıya kadar ezberlemedi? Hangimiz fm oynarken uykusuz kalmadı? Hangimizin oyuncuları ile arasında duysal bir bağ oluşmadı ki? Fm oynamanın insana hissettirdiği duygular kelimelere dökülemeyecek kadar özeldir. Biraz abartıyor muyum? Bence az bile söyledim. Benimle aynı duyguları paylaşan binlerce fm tutkunu var. Özellikle football manager bağımlılığı ileri derecede olan arkadaşlarımızın oyun kütüphanelerinin büyük bir bölümünü fm14, fm15, fm16, fm17, fm18, fm19 ve fm20 serileri oluşturuyor.

Aramızda ben eskiden bağımlıydım artık bağımlı değilim diyenler de vardır mutlaka. Peki ne zamandan beri oynamıyorsunuz? 1 hafta mı? Yoksa 1 ay mı? Belki de 3 ay. Football Manager’ı bırakmak çelik gibi bir iradeyi gerektirir. Bıraktım demeyle bırakılacak bir oyun değildir. Bıraktım dedikten 3 ay sonra şöyle bir göz ucuyla fm ye bakıyım derseniz yandınız. 5 dakikalığına fm ye girmişken bir bakmışsınız ki 8 saat geçmiş ve yarım sezonu devirmiş siniz. Football Manager bırakılmaz. Sadece bir süreliğine ara verilir.

Football Manager Bağımlılığı Dereceleri

fm bağımlılık derecesi

Fm bağımlılığı tek tip olarak değil derece derece karşımıza çıkıyor. Bazılarımızın fm bağımlılığı daha ilk seviyelerde, bazılarımızın ise fm bağımlılığı artık geri dönülemez seviyelere ulaşmış durumda. Peki siz hangi seviyedesiniz? İstediğiniz zaman oyunu bırakabilir misiniz? Bırakırsın ama zorlanır mısınız? Yoksa artık bırakma ihtimaliniz olduğunu düşünmüyor musunuz? Gelin hep birlikte bağımlılık derecelerine bir göz atalım. Belki hala bir umut vardır.

Bir maç daha

Her maçtan sonra bir maç daha diyerek oyun sürenizi saatlerce uzatıyorsanız bu sizin de fm bağımlısı olduğunuzu gösterir. Hemen karamsarlığa kapılmayın. Bir maç daha seviyesi bağımlılığımızın daha başlangıç seviyesinde olduğuna işaret eder. Daha ilerlememiş olan fm bağımlılığının bir maç daha seviyesi kolaylıkla atlatılabilir. Tek yapmanız gereken maçınız biter bitmez sonucu ne olursa olsun kaydedip kapatmak. Dediğimi yaparsanız kurtuldunuz demektir. Ama dur bi puan durumuna bakayım, şu oyuncunun gelişimine bakayım ve benim bir transferim vardı o ne oldu? Gibi bahaneler öne sürerek oynamaya devam ediyorsanız hapı yuttunuz demektir.

Football Manager Bağımlılığı – Bir sezon daha

Bir maç daha diyen fm bağımlısı ile tıpa tıp aynıdır. O bir sezon on sezon olur gene bitmez. Çünkü fm nin sonu yoktur. Genç oyuncularınız yetişir, altyapıdan elit regenler yükselir, kasanızda transfer bütçesi birikir ve görürsünüz ki her geçen sezon oyuna daha çok bağlanıyorsunuz. Bir sezon daha seviyesine geldiyseniz oyunu bırakmanız epey zorlaşmış demektir. Oyunu veya save dosyanızı silmek gibi radikal kararlar almadıkça bağımlılıktan kurtulmanız pek olası gözükmüyor.

Alt lig menajerliği

Düşük kalibre takımlarla ilginiz varsa ve alt lig menajerliği yapmaya başladıysanız durumunuz bir hayli çetrefilli. O takım illa ki bir üst lige çıkarılacak. Üst lige tutunulacak. Yeni transferler yapılacak ve epey uzun bir maraton sonucu üst düzey takımların kalibresine gelinecek. Başka yolu yok! Küçük bir kulübü güçlendirmenin verdiği hazzı alan fm oyuncuları o hissin bağımlısı olurlar. Bu oyuncular İngiltere 6. liginden seçtikleri takıma şampiyonlar ligi kupasını kazandırmadan bu oyunu bırakmayacaklardır. Siz siz olun küçük takımlarla oynamayın. Çünkü ne kadar zorlu bir rekabetin içine girerseniz, başarı size o kadar büyük bir haz getirecektir. Ve o hazzı alan kişi kolay kolay football manager bağımlılığından kurtulamaz. Madem bağımlısınız o zaman hafif değişiklik olsun TCS Skin yükleyerek farklı bir fm 2020 deneyimine merhaba deyin.

Fm bağımlılığı eksi yönleri zaman ve göz sağlığı diyebiliriz. Onlarca projeyi hayata geçirebileceğiniz en değerli şey zaman fm oynarken su gibi akıp gider. Uzun süreler ekrana bakmak göz sağlığını kötü etkiler. Ama fm bağımlısına bu eksi yönler vız gelir tırıs gider. Bağımlılık derecesi ileri seviyede olan arkadaşlar bilir ki football manager’ı bırakmak sigarayı bırakmaktan zordur. Belki başka oyunlara bağımlı olunarak fm bağımlılığından kurtulabilirsiniz ama gene başka bir oyuna bağımlı olduktan sonra ne fark eder ki? Ha fm ha başka bir oyun. Neyse kapanışı bu kadar karamsar yapmayalım. Kim ne derse desin. İster bağımlılık ister asosyallik. Eğer fm oynamaktan zevk alıyorsanız oynamaya devam. Zaman sizin zamanınız. Nasıl harcayacağınız kimseyi ilgilendirmez. Ayrıca hala daha oyunu satın almadıysanız sizlere fm 2020 xbox game pass aboneliğini öneririm hem ucuz hem de orijinal. Football Manager bağımlılığı hakkında söylenecek her şeyi söyledik. Bir başka yazıda görüşmek üzere. Fmrehber football manager tutkunlarına iyi oyunlar diler!

Sayfayı Tweetlemek için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir