Fm 2020 Antrenman Rehberi

fm 2020 antrenman

Fm 2020 antrenman rehberi fmrehber farkıyla karşınızda. Sizler için kısa bir süre önce Fm 2020 taktik rehberi hazırlamıştık. Sonra dedik ki neden bir adet de antrenman rehberi hazırlamıyoruz? Fm 2020 antrenman rehberi bu düsturla yola çıktı ve bilgiye ulaşabilmeniz için size sunuldu. Bu yazıda bulacağınız bilgiler takım antrenmanı, bireysel antrenman ve antrenör görevlendirmeleri gibi ana hususları kapsıyor.

Şimdi sol taraftaki panelden antrenman butonuna tıkladığımızda karşımıza oldukça kapsamlı bir antrenman sayfası çıkıyor. En başta genel bakış başlığıyla başlıyoruz. Burada haftanın antrenman programını, antrenman memnunluğunu, antrenman performansını ve sağlık merkezi durumunu görüntüleyebiliyoruz. Ayrıca hangi taktiğin antrenmanı yapılacak ve antrenmanları kim yönetecek hepsi bu sayfadan belirleniyor. Ardından aşağıdaki başlıkta incelediğimiz antrenman takvimi bölümü var. Ardından takvime eklemek üzere kendi programınızı oluşturabileceğiniz sekme geliyor. Devamında mevkilere göre oyuncuları ekleyebileceğiniz gruplar var. Devamında mentorluk, bireysel antrenman, dinlenme ve son olarak da antrenör sekmesi bulunuyor. Antrenör görevlendirmeleri ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için antrenör yıldız hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Fm 2020 Antrenman Takvimi

Antrenman takvimi bölümünde her hafta için ayrı ayrı antrenman programlarını görüntüleyebiliyorsunuz. Ekstrem durumlar dışında buradan bir değişiklik yapmanıza çok da gerek yok. Özellikle antrenman sorumluluğunu asistan menajeriniz veya bir başka antrenöre verdiyseniz hiç ilgilenmeseniz de antrenman mevzusu bir şekilde yürüyor. Eğer derseniz ki ben her şeyi en ince detayına kadar kontrol etmek istiyorum. O zaman doğru adrestesiniz.

Şimdi her hafta için seçebileceğiniz topla 36 adet hazır antrenman planı oyunda mevcut. Bu 36 antrenman planını aşağıda sezon öncesi, oyun sistemi, plan ve antrenman sistemi olmak üzere dört başlıkta tek tek inceledik. Bunlardan o hafta için takımınıza uygun olanı bizzat kendiniz atayabilirsiniz. Eğer derseniz ki ben kendime has farklı bir antrenman programı oluşturmak istiyorum. O durumda da programlar sekmesinden yeni program oluştur demeniz gerekiyor. Ayrıca atadığınız haftalık hazır taktikleri de yine antrenman takvim bölümünden düzenleyebiliyorsunuz. Örneğin çarşamba gününe fiziksel antrenman atanmış. Siz takvimden çarşamba günkü fiziksel antrenmana tıklayarak onu savunma antrenmanıyla veya bir başka antrenmanla değiştirebilirsiniz. Takımınızın en potansiyelli oyuncuları hangi mevkide yoğunlaşmışsa o mevkiye göre antrenman yapmak her zaman daha mantıklıdır. Ayrıca fiziksel antrenmanlar da bütün takımı geliştireceği için oldukça faydalı olabiliyor.

Fm 2020 Sezon Öncesi Antrenman

Arasından seçim yapabileceğiniz sezon öncesi antrenmanlar 5 ana başlık altında inceleniyor. Ayrıca bu beş ana başlığın her biri de ön, orta ve son etap olmak üzere seçilebilir.

 • Fm 2020 Sezon öncesi hafif antrenman: Sezon öncesi için hafif bir program. Ön etap, orta etap ve son etap olarak üç şekilde karşımıza çıkar.
 • Sezon öncesi normal antrenman: Sezon öncesi için standart bir antrenman. Ön, orta ve son etap.
 • Sezon öncesi ağır antrenman: Sezon öncesi için ağır bir program. Ön etap, orta etap ve son etap.
 • Sezon öncesi taktiksel antrenman: Taktik çalışmaya odaklanan sezon öncesi çalışma programı. Ön, orta ve son etap olarak üçe ayrılır.
 • Sezon öncesi teknik antrenman: Teknik kapasiteyi arttırmaya odaklanan sezon öncesi çalışma programı. Teknik antrenman da ön, orta ve son etap olarak ayrılıyor.

Fm 2020 Oyun Sistemi

Fm 2020 oyun sistemi nedir ne değildir taktik rehberi üzerinde işlemiştik. Taktikler için belirlenen oyun sistemi için takımınızı çalıştırabilirsiniz. Takımınızı antrenmanlarda çalışmaları için seçebileceğiniz oyun sistemi 11 şekilde karşımıza çıkıyor.

 • Doldur boşalt sistemine odaklanan bir antrenman programı.
 • Gegenpress sistemine odaklanan antrenman programı.
 • Tiki-taka.
 • Organize kontra atak.
 • Catenaccio.
 • Kanat oyunu.
 • Topa hükmetmek.
 • Dikey tiki-taka.
 • Hızlı kontra atak.
 • Kaleye otobüs çekmek.
 • Son olarak da özel sistem. Bu hazır sistemlerden birini seçmeyip de kendi sisteminizi yarattıysanız takımınızı özel sisteminize bu antrenman seçeneğiyle çalıştırabilirsiniz.

Fm 2020 Plan Antrenmanı

Plan antrenmanları şimdilik sadece iki seçeneğe sahip. Bunlardan ilki askeriyeden de bildiğimiz adıyla acemi birliği antrenmanı. Acemi birliği antrenmanı neredeyse sezon öncesi yapılan antrenmanlar kadar ağır olan, sezon içinde kullanılan antrenman programı. Birden fazla kulvarda maç yapıyorsanız bu plan takımınızı zorlayarak sakatlık riskleri yaratabilir. Diğer plan ise bunun tam zıttı olan hafta boyunca dinlenme. Bu oyuncuları dinlendirmeyi sağlayan program, takımınızın art arda yaptığı maçlardan bitkin düştüğü durumlarda kullanılmalıdır. Böylece yorulan futbolcularınızın kondisyonları yerine gelir.

Fm 2020 Antrenman Sistemi

Fm 2020 antrenman sistemi sezon içi antrenmanlarında en çok kullanacağınız sistemdir. 8 farklı şekilde karşımıza çıkar. Haftadan haftaya en uygun olanı seçilir. Ayrıca bireysel antrenman ve ekstra antrenmanlar ile desteklenebilir. İşte Fm 2020 antrenman sisteminin içeriği:

 • Savunma: Savunmaya öncelik verilen bir antrenman programı.
 • Topa hakimiyet: Topa hakim olmanın hedeflendiği bir antrenman programı.
 • Hücum: Hücuma öncelik verilen bir antrenman programı.
 • Fiziksel: Fiziksel üstünlüğe önem veren bir antrenman programı.
 • Teknik: Teknik üstünlüğe önem veren bir antrenman programı.
 • Duran toplar: Duran toplar ile maçlar kazanmaya odaklanmış bir antrenman programı.
 • Taktiksel: Taktiksel çalışmalara odaklanmış olan bir antrenman programı.
 • Dengeli: Dengeli bir yaklaşımın izlendiği antrenman programı.

Fm 2020 Bireysel Antrenman

Antrenman mevzusunun olmazsa olmazı bana göre bireysel antrenman. Fm 2020 bireysel antrenman bölümüne antrenman sayfasının bireysel sekmesinden erişebilirsiniz. Burada bireysel antrenmanlarını düzenlemeniz için as kadronun bütün oyuncuları listeleniyor. Ancak yukarıdaki filtre butonuna basarak 19 yaş altı kadrosunun oyuncularını da bu listeye ekleyebilirsiniz. Ayrıca bireysel antrenmana erişmenin bir başka yolu da oyuncu profilini açmak. Oyuncu profilinde yukarıdan gelişim sekmesini ve antrenman alt başlığını seçerek oyuncunun bireysel antrenmanını yönetebilirsiniz. Gelelim oyuncuya sunulan bireysel antrenman seçeneklerine.

Fm 2020 Mevki Antrenmanı

Mevki antrenmanında genelde default olarak oyuncunun oynadığı mevki seçili oluyor. Defans merkez ise defans merkez, orta saha ise orta saha. Böylece mevkisinin bütün özellikleri yavaş yavaş gelişiyor. İyi gibi gözükse de ben bunu pek önermiyorum. Buradan oyuncuyu hangi rolde oynatacaksanız o rolün antrenmanını yaptırmanız çok daha verimli olacaktır. Örneğin defans oyuncunuz pasör stoper savunma olarak oynayacaksa yalnızca pasör stoper savunma özelliklerini geliştirecek bir mevki antrenmanı yaptırmanız oyuncuyu çok daha etkili bir hale getirecektir. Bütün defansif özelliklerini azar azar yükseltmektense oynadığı rolün özelliklerine yoğunlaşması çok daha faydalı olur. Yine mevki antrenmanı bölümünden oyuncunun oynamasını istediğiniz yeni rol ve mevkisini belirleyebilirsiniz. Uzun süre yeni rolünün ve mevkisinin antrenmanını yapan oyuncu o mevkide forma şansı da bulursa yeni mevkisine alışacaktır. Ancak bu gelişim bir tek çok yönlü oyuncularda mümkün olur.

Fm 2020 Ekstra Antrenman

Ekstra antrenman oyuncunun takımla birlikte çalıştıktan sonra dinlenmek yerine oturup kendi başına yaptığı antrenmandır. Gelişime açık genç oyuncuların hızlıca potansiyellerine ulaşabilmeleri için bence ekstra antrenman olmazsa olmaz. Geleceği çok parlak ve yetenekleri oldukça iyi bir forvet oyuncunuz olduğunu var sayalım. Ancak gol atabilmesi için en önemli olan özelliklerinden bitiricilik veya soğukkanlılık bu oyuncuda zayıf. Eğer bitiriciliği zayıf ise ekstra şut antrenmanı, soğukkanlılığı düşük ise ekstra üçüncü bölge antrenmanı yapmalıdır. Böylece ekstra antrenmanlar ile eksiklerini kapatan oyuncu mevkisinin ve rolünün hakkını yerine getirebilir. Ancak unutmamalısınız ki ekstra antrenman yaptırmanın iki adet negatif etkisi olabilir. Birincisi oyuncunun sıkılıp ekstra antrenmanın kendisine bir fayda getirmediğini düşünmesi. Bu durumda oyuncuyu ikna edemiyorsanız bireysel antrenmanı değiştirin veya komple kaldırın. İkincisi ise oyuncunun antrenman yükü artacağı için sakatlık riskinin çoğalması. Bunu da gelişmiş antrenman tesisleri ve tam kadro fizyoterapist ekibiyle çözebilirsiniz. Ve yorulan oyuncuyu o hafta oynatmayarak.

Fm 2020 Antrenman Yoğunluk Seviyesi

Antrenman yoğunluk seviyesi her oyuncuda otomatik olarak belirleniyor. Yani maç sıklığı, sakatlık ve yorgun gibi durumlarda yoğunluk otomatikman azalırken diğer durumlarda yoğunluk artıyor. Ancak siz bu antrenman yoğunluk seviyesini bizzat kendiniz yönetebilirsiniz. Elinizdeki mevcut seçenekler otomatik, iki kat yoğunluk, normal yoğunluk, yarı yoğunluk ve dinlenme. Yoğunluk arttıkça oyuncu daha hızlı gelişecektir ancak yorulacaktır ve sakatlık riski yükselecektir. Yoğunluk azaldıkça oyuncunun gelişimi de azalır ve kondisyonu düşer. Dengeyi iyi tutturmak oldukça önemli. Ayrıca oyuncuya saha ya da salon çalışması yok diyerek bir günden iki haftaya kadar tatile gönderebilirsiniz.

Fm 2020 Oyun Karakteristiği – Oyun Tercihleri

Fm 2020 oyun karakteristiği antrenmanı oyuncunun yeteneklerini doğru şekilde kullanmasında hayati önem taşır. Bu oyun tercihini oyuncuya asistan menajeriniz veya seçtiğiniz bir adet antrenör öğretecektir. Ancak oyuncunun bu teknikleri öğrenebilecek bir altyapısı olmak zorunda. Bunu da asistan menajeriniz ile tartışabilirsiniz. Öğrenilebilen oyun karakteristiği 5 başlıkta işleniyor. Bu beş başlık ekstra antrenman, pas antrenmanları, bitiricilik antrenmanları, savunma antrenmanları ve teknik antrenmanları. Kimi yerde oyun karakteristiği, kimi yerde oyun tercihleri ve bazen de antrenman tarzları olarak geçen bu ek özellikler hakkında daha fazla bilgiye oyun karakteristiği sayfasından erişebilirsiniz. Bütün oyun karakteristiklerini tek tek inceledik. Karakteristiği öğrenmek için gereken özellikleri ve etkilerini sizlerle paylaştık. Bu detaylı incelememize mutlaka göz atın.

Fm 2020 Antrenmanı Asistana Bırakma

Fm 2020 antrenmanı asistana bırakma işlemlerine başlayabilmek için ilk olarak sol taraftaki antrenman sekmesine basmanız gerekiyor. Antrenman sayfasına geldiyseniz öncelikle genel bakış sekmesinde olduğunuzdan emin olun. Karşınızdaki sayfanın sol üst bölümünde antrenman sorumlulukları başlığını göreceksiniz. Orada menajer adınız soyadınız ve altında da menajer kimliği gözüküyorsa antrenmanları siz yönetiyorsunuz demektir.

Bu durumu değiştirmek için antrenman sorumlulukları butonuna basın. As takım antrenmanı altında genel antrenmanı yönetir ve bireysel antrenmanı yönetir adında iki alt başlık bulunuyor. Genel antrenmanı yönetir yazısının yanında yetki ver butonunu görüyorsunuz. Oradan istediğiniz her hangi bir antrenörü, altyapı sorumlusunu veya asistan menajeri seçerek yetki ver dediğinizde antrenman yönetimini devredersiniz. Bireysel antrenmanı da aynı şekilde devredebilirsiniz ama bireysel antrenmanı sizin yönetmenizi öneririm. Böylece üzerine titrediğiniz özel oyuncularınızın gelişimini doğrudan takip ederek doğru yönde şekillendirebilirsiniz. Aynı şekilde tekrar bu ekrandan hepsinin sorumluluğunu üstlen ve sen yönet butonlarına basarak antrenman yetkisini tekrar üzerinize alabiliyorsunuz. İşte Fm 20 antrenmanı asistana bırakma mevzusu bu kadar kolay. Her hafta için antrenman detaylarıyla ilgilenmek istemeyenler için oldukça başarılı bir çözüm.

Fm 2020 Antrenman Tesisleri

Fm 2020 antrenman tesisleri 20 puan üzerinden hesaplanıyor ve 9 ayrı şekilde karşımıza çıkıyor. Bunların en kötüsü 1-3 puanla kötü antrenman tesisleri iken en iyisi 20 puanla efsane antrenman tesisleri. Buradan çıkan sonuç ise yönettiğimiz kulübün antrenman tesisleri efsane düzeye gelene kadar her sene yönetimden antrenman tesislerini geliştirmelerini talep etmeliyiz. Çünkü antrenman tesisleri ne kadar kaliteliyse oyuncularımız o derece gelişecektir. Antrenmanların verimli geçmesinde tesisler oldukça önemli. Ayrıca antrenman tesis kalitesi sakatlık risklerini etkiliyor. Fm 2020 antrenman tesisleri hakkında daha detaylı bilgiye Fm 2020 oyuncu geliştirme rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz.

 • Kötü antrenman tesisleri. 1-3 aralığında.
 • Düşük seviye antrenman tesisleri. 4-5 aralığında puan.
 • Vasatın altında antrenman tesisleri. 6-7 arasında puan.
 • Yeterli düzeyde antrenman tesisleri. 8-9 arası puan.
 • Orta düzeyde antrenman tesisleri. 10-11 arası.
 • İyi antrenman tesisleri. 12-13 arasında.
 • Harika antrenman tesisleri. 14-12 arasında bir puan.
 • Muhteşem antrenman tesisleri. 18-19 arası bir puan.
 • Efsane antrenman tesisleri. 20 puan.

Fm 2020 Antrenman Yoğunluğu

Fm 2020 antrenman yoğunluğu dokunmadığınız ve asistan menajere bıraktığınız durumlarda orta seviyede ilerler. Ancak yukarıda antrenman takvimi bölümünde anlattığım gibi bizzat kendiniz yönetirseniz takım için antrenman yoğunluğunu arttırabilirsiniz. Tabi bunun bir de bireysel oyuncu antrenman yolu var. Fm 2020 antrenman yoğunluğu arttırma için oyuncunuzun profilini açın ve gelişim sekmesinden antrenman başlığına tıklayın. Orada oyuncunun bireysel antrenman sayfasından yoğunluk seviyesini ayarlayabilirsiniz. Oyuncu ne kadar antrenman yaparsa o kadar yorulacaktır ama bir o kadar da alışacaktır. Antrenmanın bir diğer adının alıştırma olması da oldukça manidar. Antrenman yoğunluğu yarı antrenman, normal ve iki kat gibi ayarlanabileceği gibi oyuncuya tamamen tatil de verilebilir. Ayrıca bireysel antrenmanlardan ekstra antrenman ve oyun karakteristiği eğitimi verirseniz bunlar da oyuncunun antrenman yoğunluğuna fazladan yük bindirecektir. Antrenman yoğunluğu oyuncuyu geliştirir, maçlara hazırlar ve fit tutar. Ancak antrenman yoğunluğu çok aşırı olduğu durumlarda sakatlık riskleri artacaktır.

Fm 2020 antrenman rehberinin sonlarına yaklaştık. Umuyoruz bu tekrardan pekiştirdiğiniz ve yeni öğrendiğiniz bilgiler takımınızın antrenman performansına katkıda bulunur. Antrenman rehberi yazısını okuduğunuz için teşekkürler. Bir başka rehber yazısında görüşmek dileğiyle. Yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Fmrehber sizlere kariyerinizde başarılı antrenmanlar ve bol goller diler.

Sayfayı Tweetlemek için:

2 thoughts on “Fm 2020 Antrenman Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir