Çalışma İzni Fm20

calisma izni

Yabancı birisi gittiği ülkede çalışabilmek için o ülkeden yabancı çalışma izni almak zorundadır. Futbolcular için de durum değişmiyor. Özellikle İngiltere Premier lig de top koşturmak isteyen bir yabancı oyuncunun çalışma izni alması bir hayli zor. Özellikle Premier lig de takım çalıştıran fm oyuncuları transfer etmek istedikleri futbolcular çalışabilme izni alamadığı için transfer yapmakta bir hayli zorlanıyor. Ama çalışma izni sorununu aşmanın bir kaç yöntemi de yok değil. Avrupalı oyuncular transfer etmek bunlardan ilki. İkincisi ise yabancı genç yetenekler transfer etmek. Potansiyel vaat eden genç yetenekler bir kaç baş vuru sonucunda çalışmak için izin alabilirler. Eğer almaya çalıştığınız oyuncu milli takımda oynamamışsa ve yaşı da ilerlemişse çalışma izni almanız pek mümkün gözükmüyor.

Tabii ki bu durum ligden lige değişiklik göstermekte. Her ligin çalışma izni kendine has farklı kurallara uygunluk şartı gerektiriyor. Oynadığınız ligin çalışma izni kriterlerini öğrenmek için liginiz > genel bakış > kurallar sekmesine tıklayın. Orada liginizin oyuncu transferinde çalışma izni hakkında belirlenmiş kuralları göreceksiniz. Bu kurallara uyabilecek olan yabancı oyuncular hemen çalışma izni alabilir. Çalışma izninden kurtulmanın en kolay yolu ise Almanya ve Hollanda ligleri gibi hiç bir yabancı kısıtlaması olmayan liglerden takım seçmek. Veya İngiltere Premier Liginde iseniz İngiltere ve Avrupa Birliği vatandaşlığına sahip olan oyunculara yönelmek.

Premier Lig Çalışma İzni Kuralları

Çalışma izni kuralları 4 ana maddeden oluşur. Kurallar epey ağır olsa da çalışma izni çıkarabileceğiniz bu kriterlere uyan tonla yabancı oyuncu mevcut. Eğer transfer ettiğiniz yabancı oyuncu aşağıdaki kriterlere sahip olmasına rağmen izin alamadıysa itiraz edebilir ve kararı temyize götürebilirsiniz. Eğer yine ret edilir ise 120 gün beklemeniz gerekecek.

Mevcut çalışma izni olmayan oyuncu transferi

Oyuncunun milli takım forması giydiği maç sayısının oranı ile ülkesinin milli takımlar sıralamasındaki yeri birbiriyle bağlantılıdır.

 • 1-10: %30 ve yukarısı
 • 11-20: %45 ve yukarısı
 • 21-30: %60 ve yukarısı
 • 31-50: %75 ve yukarısı

Bir sonraki başvuru için beklenilecek gün: 120

Mevcut çalışma izniyle oyuncu transferi

Oyuncunun milli takım forması giydiği maç sayısının oranı ile ülkesinin milli takımlar sıralamasındaki yeri birbiriyle bağlantılıdır.

 • 1-10: %30 ve yukarısı
 • 11-20: %45 ve yukarısı
 • 21-30: %60 ve yukarısı
 • 31-50: %75 ve yukarısı

Başvuru teklifi

Şu kriterlere dayalı olarak en az 4 puan gerekmekte.

 • Ödenen transfer bedeli İngiltere premier lig’de son 2 transfer döneminde ödenen bedellerin en yüksek %25 arasındaysa 3 puan.
 • Ödenen transfer bedeli İngiltere premier lig’de son 2 transfer döneminde ödenen bedellerin en yüksek %25-50 arasındaysa 2 puan.
 • Oyuncunun maaşı kulüpte en çok para kazanan 30 kişinin en yüksek %25 içerisindeyse 3 puan.
 • Oyuncunun maaşı kulüpte en çok para kazanan 30 kişinin en yüksek %25-50 içerisindeyse 2 puan.
 • Eğer oyuncu Avrupa’nın en iyi 6 liginde oynayan aktif bir oyuncuysa 1 puan.
 • Eğer oyuncu güney Amerika’nın en iyi 2 liginde oynayan aktif bir oyuncuysa 1 puan.

Bir sonraki başvuru için beklenilecek gün 120.

Sözleşme Yenileme

Oyuncunun milli takım forması giydiği maç sayısının oranı ile ülkesinin milli takımlar sıralamasındaki yeri birbiriyle bağlantılıdır.

 • 1-10: %30 ve yukarısı
 • 11-20: %45 ve yukarısı
 • 21-30: %60 ve yukarısı
 • 31-50: %75 ve yukarısı

Bir sonraki başvuru için beklenecek gün: 120

Pilot Kulüp

pilotkulüp

Çalışma izni çıkartmak için pilot kulüp yöntemini deneyebilirsiniz. Diyelim ki aldığınız genç oyuncu için çalışma izni çıkmadı. Hemen karaları bağlamaya gerek yok. Eğer Avrupa’da bir pilot kulübünüz var ise oranın vatandaşlığını alana kadar genç oyuncuyu pilot kulübe kiralayabilirsiniz. Kiralandığı pilot kulübünüzün ülkesinde top koşturarak Avrupa Birliği vatandaşlığı aldığı zaman direkt olarak sizin kulübünüze gelip Avrupa vatandaşlığı sayesinde oynayabilir.

Pilot kulübü maalesef kendimiz seçemiyoruz. Kulüp vizyonu > yönetimden talepte bulun > bağlantılar > pilot kulüp yoluyla pilot takım istediğimizi yönetime bildiriyoruz. Eğer yönetim bu talebimizi kabul ederse bize 3-6 arası kulüp ismi veriyor. Bunlar arasından seçim yaparak yönetime bildiriyoruz. Eğer yönetim seçilen kulüple gerekli anlaşmaları sağlayabilirse artık sizin de nur topu gibi bir pilot takımınız oluyor. Pilot kulüp avantajları epey fazla. İstediğiniz zaman oyuncularınızı kiralık gönderebilirsiniz. Yurt dışında prestijiniz artar. Gözlemcilik ağı bilgi seviyeniz genişler. Yabancı genç oyuncuları rahatlıkla kulübe kazandırabilirsiniz. Son olarak pilot takımınızın bütün oyuncularında satış önceliği hakkınız olur. Eğer oyuncuya bir takım teklif yapmış ise aynı teklifi yaptığınız zaman sizin teklifiniz öncelikli olarak kabul edilir.


İleri tarihlerde çalışma izni sorunu yaşamamak için alt yapıdan çıkan oyuncuları çıktıkları gibi bünyenize katmanızı önerebilirim. Bu konuda regen çıkış tarihleri konulu yazımız size epey faydalı olacaktır. Fm 2020 çalışma izni konusunun sonuna gelmiş bulunmaktayız.. Sitemizde buna benzer pek çok yararlı makale olduğu gibi her çeşit oyuncu ve personel kısa listeleri de dikkatinize sunulmuştur. Hakkında makale, kısa liste, paylaşım v.b. istediğiniz konu ve konular için aşağıda bulunan yorum kısmı ile mesajınızı iletebilirsiniz. Fmrehber.com ekibi bütün içtenliğiyle kariyerinizde başarılar diler!

Sayfayı Tweetlemek için:

2 thoughts on “Çalışma İzni Fm20

 1. Hocam avrupalı bir elemean aldım tsl de 2000 küsür gün oldu uygunluk için kalan gün çoktandır 0 ama türk milli takımında forma giyemiyor mu? hiç milli olmadı ayrıca.

  1. Oyuncu Türk vatandaşlığına başvurup Türk olduysa ve başka bir milli takımda forma giymedi ise davet edildiği takdirde Türk milli takımında forma giyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir