Fm 2020 Taktik Rehberi

fm 2020 taktik

Fm 2020 taktik rehberi yazısında taktik oluşturma hakkında ihtiyacınız olan bütün bilgileri bulacaksınız. Onun dışında favori taktiklerimizi de taktik önerileri başlığı altında açıkladık. İstediğiniz taktiği oluşturabileceğiniz gibi önceden hazırlanmış ve başarısı kanıtlanmış taktikleri de indirebilirsiniz. İndireceğiniz taktiklerin nereye atılacağını ve nasıl yüklendiğini de elimizden geldiğince açıklamaya çalıştık.

Geçenlerde gelişmiş bir Fm 2020 tema rehberi oluşturmuştuk. Ardından düşündük taşındık ve dedik ki neden kapsamlı bir Fm 2020 taktik rehberi oluşturmuyoruz? Ardından hemen çalışmalara başladık. Şimdi Fm 2020 yeni taktik oluştur dediğimiz zaman bize on adet hazır oyun sistemi sunuluyor. Ayrıca arzu edenlere sıfırdan kendi sistemlerini kurma seçeneği de sunulmuş. Eğer çok fazla bu işe kafa yormak istemiyorsanız en uygun seçenek hazır sistemlerden birini seçmek. Çünkü bu sistemler gerçek hayatta en büyük teknik direktörlerin kullandığı taktikler. Yani tiki taka ve gegenpress dediğimiz taktikler. Tabi kendinize güveniyorsanız kendi sisteminizi oluşturabilirsiniz ama yeterince tecrübeniz yoksa büyük ihtimalle başarıyı yakalayamayacaksınız.

Fm 2020 Taktik Oluşturma

Fm 2020 taktik oluşturma oldukça detaylandırılmış. Bir menajerlik simülasyonundan da bu beklenirdi. Yeni bir kariyere başladıysanız ilk yapmanız gereken sol paneldeki taktik sekmesini açmak. Taktiğinizi kurmaya oyun tarzınızı seçerek başlayabilirsiniz. Bilinen oyun tarzlarını aşağıda sıraladım. Taktiğin temelini bu oyun tarzlarına göre kurabileceğiniz gibi kendi sisteminizi de oluşturabilirsiniz. İşte Fm 2020 oyun sistemleri:

Topa Hükmetmek

Topa hükmetmek topla daha fazla oynamaya odaklı bir sistemdir. Top kaybedilince topu geri kazanmak için şiddetli pres yapılır. Toplu oyunda ise sabırlı bir şekilde, kısa paslarla rakip sahaya geçmeye çalışılır. Ana hatlarıyla bahsedecek olursak oyunun kontrolünü ele almak hedeflenir diyebiliriz. Ayrıca sabırla rakibin açık vermesi beklenir. Topa hükmetmek oyun sistemi ile en uygun dizilişler 4-2-3-1 geniş, 4-1-4-1 DOS Geniş ve 5-2-2-1 KB. Ayrıca mümkünse libero kaleci ve bir adet pasör stoper bulundurun.

Gegenpress

Gegenpress sisteminde takımdaki her oyuncunun top kaybedilir kaybedilmez rakip oyuncuya anında pres yapabilecek kadar fit ve hareketli olması gerekir. Gegenpress oyun anlayışında topu anında geri kazanmak hedeflenir. Böylece rakip oyuncular boğulur. Ayrıca bu sistemde çok koşulur. Bu sistemi oynatırken oyuncuların vücut zindeliği, hızı, hızlanması, çalışkanlığı ve diğer fiziksel özellikleri oldukça önem teşkil ediyor. Bunun yanında yorulan futbolcuları dinlendirecek kadro genişliğine de sahip olunmalı. Gegenpress için en uygun oyuncu dizilişleri 4-1-4-1 DOS geniş, 4-2-3-1 geniş ve 4-4-2 baklava dar. Gegenpressing felsefesinin kurucusu ise başarılı teknik direktör Jürgen Klopp.

Tiki-Taka

Tiki-taka sistemi kısa paslaşmayı, şiddetli pres ve hareketliliği, rakibin konsantrasyonunu kaybettiği anda boşluk bulup bundan faydalanmayı içerir. Bu sistem, topa hükmetmeye odaklı sistemin çok uç bir varyasyonudur. Temel olarak topa aşırı şekilde sahip olmak hedeflenir. Sabırla rakibin açık vermesi beklenir ve durmak bilmeyen pres mantığı hakimdir. İspanyol takımlarına has bir sistem olsa da bu sistemi en başarılı şekilde uygulayan takım Barcelona. En uyumlu taktikler 4-1-4-1 dos geniş, 4-2-3-1 geniş ve 5-2-2-1 KB.

Dikey Tiki-Taka

Bilindik tiki-taka’ya göre daha hızlı, hareketli, dar alanda ve dikine paslaşmaları içeren bir sistemdir. Normal tiki-taka’da olduğu gibi topa aşırı bir şekilde sahip olmak hedeflenir. Top rakipteyken durmak bilmeyen pres yapılır. Normal tiki-taka’nın aksine yan pas yapmak yerine dikine oynamaya çalışılır. Dikey tiki-taka ile en uyumlu dizilişler ise 4-1-4-1 dos geniş, 4-4-2 baklava dar ve 5-2-1-2 KB.

Kanat Oyunu

Fm 2020 kanat oyunu sistemi kanat ağırlıklı bir oyun mantığına sahiptir. Kanat ağırlıklı oyun sisteminde oyuncular topu en kısa zamanda geniş alanlara taşır. Bu sırada bekler de ileri çıkarak, boşluklardan faydalanmaya çalışırlar. Top kanatlara ulaştığında ise tek amaç topu ceza sahası içine ortalamaktır. Anlayacağınız bu taktikte asıl olarak içeriye isabetli ortalar yapmak hedeflenir. Forvet mevkisinde verimi arttırmak için uzun boylu bir pivot santrfor kullanılmalıdır. Hücuma çıkarken geniş alanlardan yüklenilir. En başarılı dizilişler ise 4-4-2, 4-1-4-1 dos geniş ve 4-2-4 geniş dizilişleri.

Doldur Boşalt

Bu oyun sistemindeki amaç, topu topu olabildiğince hızlı ve uzun bir şekilde rakip savunma hattına yollamaktır. Doldur boşalt sisteminde uzun top yapılır. Top kapıldığında ise savunmadan hücuma hızlı geçiş yapılır. Bütün amaç topa bam güm vurarak en ilerideki pivot santrfor oyuncusuyla topu buluşturmaktır. Top rakip takımdayken savunma oyuncuları defansta çakılıdır. Zamana oynamaya odaklı bir taktik olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca doldur boşalt taktiği sıkıcı Türk futbolunun özeti gibi bir şeydir. Gene de merak edenler için en verimli dizilişler 4-4-2, 4-1-4-1 dos geniş ve 4-4-1-1. Çakılı stoper ve pivot santrfor kullanılmalıdır.

Organize Kontra Atak

Organize kontra atak yeri geldiğinde çok büyük bir koz olabilir. Görece küçük takımların büyük takımlara karşı en büyük silahıdır. Bu sistemde rakip takımı hazırlıksız yakalamak için savunma yapılır. Ardından oyuncular organize olarak, birbirleriyle kombine bir şekilde kontraya kalkarlar. Organize kontra atak sisteminde rakibin baskısına direnilir. Hücum oynayan rakiplere karşı oldukça etkilidir. Top kapıldıktan sonra hızlı ve organize bir şekilde kontraya kalkılır. En etkili saha dizilişleri 4-1-4-1 dos geniş, 4-4-1-1 ve 5-3-2 KB.

Hızlı Kontra Atak

Fm 2020 hızlı kontra atak sistemi az önce bahsettiğimiz organize kontra atak sisteminin daha hızlı oyuncularla oynanan halidir. Boş alanlara koşu yapabilen ve pozisyon almasını bilen hızlı futbolcular gereklidir. Ayrıca ilk kontrol özelliğinin de bu taktik için olmazsa olmaz olduğunu hatırlatalım. En başta rakip takımı hazırlıksız yakalamak için savunma yapılır. Ardından oyuncular olabildiğince hızlı bir şekilde topu ileriye taşımaya çalışıp, boş alanları kullanarak kontraya kalkarlar. İlk olarak rakibin baskısına direnilir. Top kapılınca dikine uzun paslarla ve hızlı bir şekilde kontra atak yapmak hedeflenir. Bir adet pas ve vizyonu yüksek pasör stoper ile desteklenirse bu sistem başarıyı yakalayabilir.

Catenaccio

Fm 2020 Catenaccio taktiği, rakibe gol fırsatı vermemeye odaklanılan, savunma ağırlıklı bir futbol sistemidir. Turu atlamak için gol yememeye ihtiyacınız var ise denenebilir. Bu sistemde geleneksel olarak defans hattının arkasında bir libero kullanılır. Rakibin hücum gücünü sindirmek hedeflenir. Catenaccio aşırı katı bir savunma anlayışı ile icra edilir. Beşli savunmanın olduğu bu sistemle en uyumlu saha dizilişleri ise 5-4-1 KB, 5-1-2-2 DOS KB ve 5-3-2 KB. İtalyan savunma sistemi olarak ortaya çıkmıştır. İtalyancada asma kilit anlamına gelir.

Kaleye Otobüs Çekmek

Kaleye otobüs çekmek mecazi anlama sahip bir sistemdir. Kalenin önüne otobüs çekilmiş gibi savunma yapılır. Anadolu takımlarının vazgeçemediği futbol katili bir taktik olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Kaleye otobüs çekmek sisteminde oyuncular topun arkasında yer alıp, olabildiğince savunma yaparak, kalelerini tehlikeden uzak tutmaya çalışırlar. Katı ve geriye yaslanan bir savunma anlayışı ile birlikte kullanılır. Üçüncü bölgede olabildiğince alan daraltılır. İki adet çakılı stoper ile birlikte kullanılması gereken dizilişler ise 4-4-2, 4-1-4-1 dos ve 4-2-3-1 dos.

Fm 2020 Sıfırdan Taktik Oluşturma

Fm 2020 sıfırdan taktik oluşturma oldukça zorlu bir süreç. Tek seferde başarılı olması da pek mümkün gözükmüyor. Kendi taktiğinizi oluşturduktan sonra defalarca denemeli, analiz yapmalı ve dene yanılma yöntemiyle taktiğinizi yenilemelisiniz. Onun için taktik oluştururken en az iki ayrı taktik oluşturmanızı öneririm. Mümkünse üç adet. Böylece aralarında geçiş yaparak artılarını ve eksilerini ortaya çıkarabileceksiniz. Çok büyük emek, analiz ve vakit gerektiren Fm 2020 sıfırdan taktik oluşturma işlemine oyun anlayışı seçerek başlayalım.

Fm 2020 Oyun Anlayışı

Fm 2020 oyun anlayışı 7 adet alt başlıkta inceleniyor. 7 adet oyun anlayışından birini seçerek dizilimi ve taktiği onun üzerine kurmalısınız. Çünkü saha içinde nasıl bir oyun oynanacağının en temel seçimi bu bölümden yapılıyor. O zaman hepsini tek tek inceleyelim. Ve kadromuza uygun olan birinde karar kılalım.

Aşırı Savunma Ağırlıklı

Bu anlayış, alan daraltarak, tempoyu düşürerek, topa sahip olarak, olabildiğince zaman geçirerek ve hiç riske girmeden topu uzaklaştırmaya çalışarak rakibin sinirlerini bozmayı hedefler. Savunma ağırlıklı oyun anlayışının aksine kontra atak denenmez. Sadece gol yememeye çalışılır. Topa daha fazla hakim olarak rakibin sinirlerinin yıpratılması amaçlandığından, topun arkasında her zamankinden daha fazla oyuncu kalır. Anlayacağınız bu oyun anlayışı tam bir Anadolu kulüp felsefesi.

Savunma Ağırlıklı

Bu oyun anlayışının favori olmadığınız ve rakibin size karşı baskı kurmasının beklendiği maçlarda kullanılması uygundur. Takım halinde topun arkasına geçerek, kendi yarı sahanızda alan daraltarak ve düşük tempoyla oynayarak rakibin sinirlerinin yıpratılması hedeflenir. Seri bir şekilde rakip yarı sahaya geçerek forvet oyuncularına atılan dikine uzun toplarla gol aranır. Uzun boylu pivot santrfor oyuncularına ihtiyacınız olduğunu hatırlatalım.

Temkinli

Bu oyun anlayışı, rakibin topa daha fazla hakim olacağını öngördüğünüz ama buna rağmen gol fırsatı yakalama ihtimaliniz olduğunu düşündüğünüz maçlar için verimli olabilir. Top rakipteyken topun arkasında kalmak ve top karşı yarı sahaya geçtiğinde ise hücum oyuncularına destek verilmesi hedeflenir. İleri çıkan hareketli kanat oyuncularının arkalarında verdikleri boşluklardan yararlanmak için, topun süratle karşı yarı sahaya taşınması hedeflenir. Bu sırada defans oyuncuları ise defans hattındaki yerlerinden taviz vermezler.

Dengeli

Dengeli oyun anlayışı, diğer oyun anlayışlarına göre belki de en önemli olanıdır. Menajer, bu oyun anlayışı ile maça başlayarak, karşılaşmanın gidişatına ve oyuncularının performansına bakarak taktiksel planını daha detaylı şekillendirebilir. Takımınızın gücüne denk olduğunu düşündüğünüz takımlara karşı bu taktikle başlamak idealdir ve dakikalar ilerledikçe rakibe karşı daha agresif veya daha temkinli bir oyun anlayışına dönüp dönmeyeceğinize karar verebilirsiniz. Tabii her şey iyi gidiyorsa, dengeli oyun anlayışından vazgeçmeyebilirsiniz.

Pozitif Futbol

Bu oyun anlayışını rakibe nazaran daha güçlü bir takım olduğunuzu düşündüğünüzde uygulamak daha verimli olur ancak rakibin geliştireceği kontra ataklara karşı da dikkatli olmak gerekir. Oyuncularınız üçüncü bölgede boşluk bulana kadar sabırlı bir şekilde topu dolaştırırlar. Ayrıca bekler de risksiz anlarda ileri çıkarak genelde orta sahayı kalabalık tutmaya çalışırlar ama fırsat bulduklarında da hücuma katkıda bulunmaya gayret gösterirler.

Hücum Ağırlıklı

Bu anlayışın rakibe karşı favori gösterildiğiniz ve oyunu rakibin sahasına yıkabileceğinizi düşündüğünüz maçlarda kullanılması uygundur. Hızlı tempo ve daha fazla dikine pas yapılarak üçüncü bölgedeki boşluklardan faydalanılmaya çalışılır. Hücum yaparken top kaybedilse bile, oyuncular çabucak toparlanıp topu geri kazanmaya çabalarlar. Bu anlayış, oyuncuları olabildiğince hücuma katkı yapmasını ve yaratıcılık konusunda serbest olmalarını sağlar.

Aşırı Hücum Ağırlıklı

Bu oyun anlayışı takımın acil gole ihtiyacı olduğu durumlara yöneliktir. Çok yüksek tempo ile oynanarak, kazanılan toplar sayesinde hücumun çeşitli bölgeler üzerinden kurulması amaçlanır ve oyun rakip sahaya yıkılmaya çalışılır. Oyuncular tamamen ileriyi düşünüp, hücuma çıkarak, boşluk bulup, bunlardan faydalanmaya gayret gösterirler. Yenik duruma düştüyseniz son 10 dakikada bu oyun anlayışına geçmenizi öneririm. Oyuncularınız bu talimatınıza reaksiyon gösterecektir.

Fm 2020 Topa Sahipken

Fm 2020 takımınız topa sahipken oynayacağı taktik hakkında talimat verebileceğiniz bu panel oldukça detaylı. Fm 2020 topa sahipken taktik sayfasını isterseniz teker teker inceleyelim.

Hücum genişliği

Fm 2020 hücum genişliği hakkında verebileceğimiz 5 adet talimat bulunur. Bunlar dar, standart, geniş, çok geniş ve aşırı geniş olarak belirlenir. Bu panelde oyunculara sahayı nasıl kullanacakları hakkında talimat veriyorsunuz. Oyuncularınız isterseniz dar alanda isterseniz de geniş alanda oynatabileceğiniz bu panele dikkat etmenizi öneririm. Kısa pas yapacaksanız oyuncuların dar alanda birbirine yakın oynaması gerekir. Uzun pas yapacaksanız da geniş alanı tercih etmelisiniz.

Fm 2020 Oyun Kurma Şekli

Bu panelin en başında koşu yoluna pas yap butonu var. Bir adet de küçük saha paneli. Sahanın her mevkisi için ayrı bir oyun kurma şekli belirleyebiliyorsunuz. Tempo, pas şekli ve zaman geçirme de bu panelden yönetiliyor.

Koşu yoluna pas yap

Koşu yoluna pas talimatı verecekseniz oyuncularınızın hız ve pozisyon alma yetenekleri gelişmiş olmalı. Ayrıca oyuncularınıza sık sık boşluklara hareketlenir oyun karakteristiğini de öğretebilirsiniz.

Sol bek ileri çıksın

Bu talimatla sol kanattaki oyuncu topu ayağında tutarak kendisine yardıma gelecek olan bek oyuncusunu bekler. Bu talimatı verecekseniz bek ve kanat oyuncunuzun birbiriyle uyumlu olmasını bekleyin. Birbirini tanımayan bek ve kanat oyuncusu bu talimatı yerine getiremeyecektir.

Soldan içeri bindirilsin

Bu talimatla sol kanatta topa sahip olan oyuncu, pas vermek için geriden gelen bir arkadaşını beklemek yerine, içe kat eden bir arkadaşını gördüğü zaman onun koşu yoluna topu çıkarmaya çalışır.

Sağdan içeri bindirilsin

Bu talimat ile sağ kanatta topa sahip olan oyuncunuz, pas atmak için arkadan gelen bek oyuncusunu beklemek yerine, içeriye doğru kat eden bir takım arkadaşını görür ve onun koşu yoluna topu göndermeyi hedefler.

Sağ bek ileri çıksın

Bu talimatla sağ kanatta boy gösteren oyuncunuz topu bekletir ve arkadan gelen bek oyuncusuna pas verir. Sağ bek ve sağ kanat oyuncularınız yeterli maça beraber çıkıp birbirleriyle uyumlu oldukları zaman bu taktiği seçmenizi öneririm. Aksi takdirde başarıyı yakalamak zorlaşır.

Sol kanadı kullan

Bu talimatla oyuncular hücum ederken sol kanada daha fazla ağırlık verirler. Eğer takımınızın en iyi oyuncusu sol kanat oyuncunuz ise bu taktiği seçerek başarıyı yakalayabilirsiniz. Ya da rakip takımın sağ beki cezalı veya sakatsa rakibin zayıf bek oyuncusundan yararlanmak için de bu taktik seçilebilir.

Göbekten oyna

Bu talimatla oyuncular sahanın merkezinden hücum etmeye odaklanırlar. Eğer takımınızın orta sahası güçlüyse bu talimatı vererek rakip orta sahaya hükmedebilirsiniz. Özellikle orta sahanızda Xavi Iniesta gibi bir ikiliye sahipseniz mutlaka bu talimatı verin.

Sağ kanadı kullan

Bu talimatla oyuncularınız hücum halindeyken sağ kanada yönelirler. Rakip sol bek oyuncusu zayıfsa bu taktik tercih edilebilir. Ayrıca takımızın en iyi oyuncuları sağ kanatta bulunuyorsa da bu taktiği seçebilirsiniz.

Defanstan kısa pasla çık

Bu talimatla oyuncularınız uzun top yapmak yerine kısa paslaşmaya çalışır. Defans oyuncularınızın gönderdiği uzun toplar bir türlü hedefini bulmuyorsa bu talimatı verebilirsiniz.

Pas Şekli

Aşırı kısa paslı, kısa pas, standart, dikine uzun paslı ve ileri şişir olmak üzere 5 adet seçeneğe sahiptir. Pas şeklini takımın oyun anlayışına göre seçmeniz yararınıza olacaktır.

Tempo

Tempo ise oyunun hangi tempoda oynanacağına işaret eder. Yoğun tempoda oynayacaksanız oyuncularınızın genç ve diri olduğundan emin olun. Rakip takım sizden güçlü ise ara ara tempoyu düşürüp oyunu soğutmayı düşünebilirsiniz.

Zaman Geçirme

Zaman geçirmede ise üç seçeneğiniz bulunuyor. Hiç, arada sırada ve sık sık. Zaman geçirmeyi önde olduğunuz maçların son 10 dakikasında kullanmayı deneyebilirsiniz. Rakibin gol bulma şansını oldukça düşürecektir.

Üçüncü Bölge

Üçüncü bölgede nasıl orta yapılacağını ve nasıl hücuma çıkılacağını belirliyorsunuz. İşte üçüncü bölge talimatları.

Orta yap

Karışık orta yap, yerden orta yap, sert orta yap ve havadan orta yap seçenekleri mevcuttur.

Rakip ceza sahasına paslaşarak gir

Bu talimatla oyuncularınız sabırlı bir şekilde topa sahip olarak acele etmeksizin rakip savunmanın bir açığını kollar. Pas ve vizyon yetenekleri yüksek olan takımlara önerilir. Uzaktan şut atabilen oyuncularınız varsa da bu seçenek yararlı olabilir.

Çizgiye inmeden orta yap

Bu talimatla oyuncular topu alır almaz, çizgiye inmekle oyalanmadan ceza sahasına orta yapmaya çalışır. Kanat ve bek oyuncularınızın orta yapma yeteneği çok yüksek ise bu taktiği seçebilirsiniz. Tabi ortayı gole çevirecek uzun boylu pivot santrfora da ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Kaleyi gördüğünde vur

Kaleyi gördüğünde vur komutu oyunculara mutlak gollük pozisyonu beklemeksizin, çerçeveyi her gördüklerinde kaleyi yoklamaları talimatını verir. Eğer orta saha ve hücum oyuncularınızın uzaktan şut yeteneği yüksek ise bu taktik ile bolca gol bulabilirsiniz. Özellikle rakip takım yedek kaleci ile maça çıkmışsa.

Duran top kazanmaya çalış

Bu talimatla oyuncular, duran toplar sayesinde rakip yarı alana daha fazla adamla yerleşebilmek için korner, taç ve serbest vuruş kazanmaya oynayıp, maçın kontrolünü böyle ele almaya çalışırlar. Duran top uzmanı oyuncularınız var ise duran top kazanmaya çalış talimatı oldukça etkili olabilir.

Dripling

Dripling dediğimiz şey oyuncunun topla birlikte koşu yeteneğini ve bunu yaparken topa ne kadar hakim olduğunu gösterir.

Dribblingi azalt

Bu talimatla oyuncular topla birlikte içeri katetmek yerine paslaşmayı ön planda tutmaya çalışırlar. Kanat oyuncularınız dripling yapabilen hızlı oyuncular değil ise bu taktiği seçin.

Rakip savunmanın üstüne git

Bu talimatla oyuncular rakip savunmanın üstüne üstüne top sürer. Dripling özelliği yüksek olan hızlı hücum oyuncularınız var ise bu taktiği seçin.

Yaratıcılık Özgürlüğü

Takımın yaratıcılık özgürlüğü maç esnasında ne derece taktikten sapacağını belirtir.

Daha yaratıcı oyna

Bu talimat yaratıcı oyuncularınıza kendi vizyon ve yetenekleri çerçevesinde takımın taktiğinden ve kendi mevkilerinden bağımsız bir oyun oynamalarına izin verir. Yaratıcılığı, vizyonu ve özel yeteneği yüksek takımlarda denenebilir.

Daha disiplinli oyna

Bu talimatla, oyuncularınıza, takımın kolektif bütünlüğünün sağlanması bakımından, taktik anlayışa sıkı bir şekilde bağlı kalmaları yönünde talimat verilir. Bu, bireysel yeteneklerin sergilenmesini kısıtlayabilir.

Fm 2020 Geçiş Oyununda

Geçiş oyununda takımınıza verebileceğiniz talimatları içerir. Daha detaylı bilgi için alt başlıkları inceleyin.

Top Kaybedildiğinde
Karşı pres

Bu talimatla oyuncularınızdan topu kaybettikleri zaman, topu olabildiğince çabuk geri kazanmak için pres uygulamaları beklenir. Gegenpress taktiğinin vazgeçilmezidir.

Kademeye dön

Bu talimatla topu kaybetmiş bir oyuncu oyundan düşmemek için hemen savunma yapacağı yere geri dönmeye çalışır ve top kaybından ötürü doğacak olan boşluğu kapamaya gayret gösterir.

Top Kazanıldığında

Top kazanıldığında takım ne yapacağına dair talimatları verirsiniz.

Kontraya kalk

Bu talimatla oyuncularından rakipten top kapılır kapılmaz hızlı bir şekilde hücuma çıkmaları istenir.

Dağılımı koru

Bu talimatla oyuncularından hücuma kalkarken topu ayakta tutarak sabırlı bir oyun anlayışı ile saha içindeki dağılımlarını bozmamaları beklenir.

Top Kalecideyken

Top kalecideyken kalecinin ne yapacağı talimatı verilir.

Topu hızlıca elden çıkar

Bu talimatla kalecinizden topa ondayken daha hızlı hareket etmesi, tempoyu arttırması ve belkide uygun durumlarda takımı kontraya kaldırma kıvılcımını yakması istenir. Vizyonu yüksek bir libero kaleci ile harikalar yaratabilir.

Tempoyu düşür

Bu talimatı alan bir kaleci, topa sahipken ağır hareket ederek, oyunun kontrolünü ele almak için zaman geçirir ve acele etmez.

Topu Oyuncuya/Bölgeye Yolla – Topu Belli Mevkiye Yolla

Buradan topu at Fink’e talimatı verebilirsiniz. Oyuncunun topu nereye göndereceğini söyleyin.

Topu rakip defansa doğru yolla

Bu talimatla kalecinizden topu elden çıkaracağı zaman rakip savunma hattına doğru degaj yapması istenir.

Topu kanattakilere yolla

Bu talimatla kaleciden topu çıkarırken öncelikli olarak sağ veya sol açıkta bulunan oyuncuları tercih etmesi istenir.

Topu pivot santrfora yolla

Bu talimatla kalecilerden topu çıkarırken öncelikli olarak pivot santrforu görmeleri beklenir.

Oyun kurucuya yolla

Bu talimatla kalecilerin topu çıkaracakken öncelikli olarak oyun kurucu olarak belirlenmiş oyuncuyu görmesi istenir. Oyun kurucu kaleye yeteri kadar yakınsa topu almak için yakına gelecektir.

Topu stoperlere ver

Bu talimatla kaleciden topu elden çıkarırken öncelikli olarak defansın ortasında oynayan oyuncuları tercih etmesi istenir.

Topu beklere yolla

Bu talimatla kaleciden topu elden çıkarırken öncelikli olarak defansın sağ veya sol kanadında oynayan oyuncuları tercih etmesi istenir.

Topu Oyuna Sokuş Şekli

Topu oyuna sokuş şekli dört biçimde karşımıza çıkıyor. Seçiminiz tamamen kalecinizin yeteneğine bağlı olmalı.

Elle kısa oyna

Bu talimatla kalecilerdeki topu en yakınındaki oyuncuya vermeye çalışırlar.

Elle uzun oyna

Bu talimatla kaleciler ellerini kullanarak uzun mesafeli paslar vermeyi hedefler.

Ayakla kısa oyna

Bu talimatla kaleci elindeki topu ayağına bırakır ve kısa mesafeli pas vermeyi tercih eder.

Ayakla uzun oyna

Bu talimatla kaleciler topu çıkarırken uzun mesafeli pas vermeyi hedefler.

Fm 2020 Top Rakipteyken

Fm 2020 top rakipteyken başlığı altında top rakip takımdayken oyuncularınızın nasıl bir tutum sergileyeceğini belirlersiniz.

Savunma Bütünlüğü

Savunma bütünlüğünü doğrudan etki eden taktikleri buradan düzenleriz.

Ofsayt taktiği kullan

Ofsayt taktiği kullan komutuyla oyunculardan rakip oyuncuları ofsayta düşürmeleri istenir.

Rakibe baskı hattı

Rakibe baskı hattı, hücum oyuncularınızın topu rakipten geri almak için prese başlayacakları bölgenin belirlenmesini sağlar. Rakibe baskı ve savunma hattı ile birlikte top rakipteyken oyuncularınızın bloklar arasında nasıl bir yakınlıkta oynayacağını ayarlayabilirsiniz. Rakibe baskı hattını ileri veya geriye çekmekte serbestsiniz. Rakibe baskı hattı için verebileceğiniz komutlar çok önde, önde, standart, geride ve çok geride olmak üzere oldukça çeşitlidir.

Savunma hattı

Savunma hattı adına bu seçenekle oyuncularınızın kendi yarı sahanızda, top rakipteyken savunmayı ne kadar önde ve geride kuracaklarını belirleyebilirsiniz.

Savunma Genişliği

Savunma genişliği ne doğrultuda kurulacak ise dar, standart ve geniş seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Dar

Bu talimatla defans oyuncuları kanatları savunmaktan ödün vererek savunmanın ortasında safları sıklaştırır ve merkezden hücum etmeye çalışan rakip oyunculara göz açtırmamaya çalışırlar.

Standart

Standar seçildiği vakit savunma genişliği takımın oyun anlayışına göre şekil alacaktır.

Geniş

Savunma genişliği geniş olduğu zaman bu talimatla oyuncular rakiplerin kanatlardaki etkinliğini azaltmayı ve onların topu sahanın merkezine taşımalarını engellemeyi hedefler. Oyuncuların birbiri arasındaki mesafeden doğabilecek olan boşlukların dezavantajı, rakip oyuncuları kaleye yaklaştırmama ile bertaraf edilmeye çalışılır.

Markaj ve Topa Müdahale

Markaj ve topa müdahale bölümünde pres şiddeti ve top kapma gibi alt başlıklar bulunur. Hemen altında ise daha sıkı markaj yap butonu.

Daha sıkı markaj yap

Bu talimatla savunma yaparken oyuncularınız, markaj yapmakla görevlendirildikleri oyunculara çok yakın oynayarak onlara top aldırmamaya veya top yaptırmamaya çalışacaklardır.

Pres Şiddeti

Pres şiddeti epey değişkenlik gösterebilir. Yapabileceğiniz seçimler arasında çok düşük şiddetli, düşük şiddetli, standart, biraz şiddetli ve yüksek şiddetli pres. Takımınızın top kapma tekniği ve fizik gücüne güveniyorsanız presi arttırabilirsiniz.

Rakip kaleci top çıkartırken defansa baskı

Rakip kaleci top çıkarırken defansa baskı komutu ile forvet oyuncularınıza, rakip kalecideyken defansa baskı yapmalarını söylersiniz. Böylece rakip kaleci ya uzun top yapacaktır ya da kısa paslı oynayarak risk almaya zorlanacaktır.

Top Kapma

Oyunculara top kapma hamlesi yaparken nasıl bir teknik uygulayacaklarını öğütlersiniz.

Ayakta savun

Bu talimatla oyuncular topa kayarak müdahale etmek yerine, yere düşmeden topu rakipten koparmaya çalışırlar.

Topa dal

Bu talimat oyunculara topa sert hamle yapmaları yönünde talimat verir. Bu komut faul sayısını arttırabileceği gibi, oyuncuların kart görmelerine de neden olabilir.

Fm 2020 Taktik Önerileri

Fm 2020 taktik önerileri için size üç adet özel taktik paylaşma platformunu önereceğim. Bu taktik paylaşma platformlarını aşağıdaki fm 2020 taktik indir başlığında bulabilirsiniz. Maç başı en çok puan alan taktikler, maç başı en çok gol atılan taktikler, maç başı en az gol yenen taktikler, en çok atılan/yenilen gol farkı olan taktikler ve en çok topa sahip olunan taktikler ayrı ayrı listelenmiş. Benim önerim her zaman ileriye dönük olan en çok gol atılan taktikler olacaktır. Fm 2020 yenilmez taktik dediğimiz bu taktiği iki aşağıdaki başlıkta inceledim. Taktiğin adı diablo ve 4-2-4 sistemine sahip. Daha fazla gol bulabileceğiniz bir taktik şu an için piyasada yok. En iyisi bu.

Fm 2020 Taktik Önerisi

Fm 2020 taktik önerisi için yenilmez taktik demiştim. Ama belki de siz en çok topa sahip olunan tiki-taka sistemine sahip bir taktik istiyor olabilirsiniz. Bu durumda sizlere eusobio remake taktiğini öneriyorum. 456 maç için %52 pozisyon hakimliği ortalamasıyla oynatan eusobio remake taktiği listenin birinci sırasında yer alıyor. Tabi bu taktikten tam verim alabilmeniz için pas yeteneği yüksek oyunculardan kurulu bir kadronuz olmalı. Zaten bir kaç sezon sonra takımınızı güçlendirdiğinizde rakip takıma top göstermemeye başlarsınız. Daha değişik oyun tecrübesi yaşamak isteyenlere önerilir.

Fm 2020 Yenilmez Taktik

Fm 2020 yenilmez taktik ise bana göre fm-arena listesinin başındaki FM 20.4 (4-2-4) @DIABLO@ V-2 taktiği. Binlerce test edilmiş taktiğin arasında en çok gol sayısına sahip olan bu taktik her lige, her turnuvaya ve her kulübe başarı sözü veriyor. İki adet kanat ve çift forvet oyuncusu gerektiren bu taktiği indirmeniz için resmi sitesinden link paylaşıyorum. Oyuncu ve kadro seçimini doğru yaptığınız durumlarda bu taktikle yenilmeyeceksiniz. Tabi çok güçsüz bir takımsanız ve Barcelona ile maç yapıyorsanız kralı sizi kurtaramaz ama denk takımlara karşı şov yaparsınız. Taktik indirmeyi sevenler için fm 2020 yenilmez taktik olan diablo 4-2-4 taktiğini öneriyorum. Peki taktiklerden bu kadar bahsettin ama nasıl kurulum yapacağımızı söylemedin diyebilirsiniz. Onu da aşağıdaki taktik yükleme başlığında detaylıca açıklıyorum.

Fm 2020 Taktik İndir

Fm 2020 taktik indir dediğinizde karşınıza onlarca alakalı ve alakasız kaynaklar çıkıyor. Ben sizlere en güncel ve en başarılı taktiklerin paylaşıldığı adresi göstereceğim. Böylece listelerden oyunun son sürümüyle maksimum performansta çalışan taktikleri seçebileceksiniz. Her dizilim için oldukça başarılı taktikler mevcut. İster 4-4-2 ister 5-3-1. Tek yapmanız gereken dizilim belirlemek ve popüler taktiklerden birini seçmek. Aslında dizilim belirlemenize bile gerek yok ama mevcut kadronuzla daha uyumlu bir taktik seçerseniz daha faydalı olur. Ama eğer ikinci sezona geldiyseniz ve kadroda revizyon yapacaksanız direkt en çok puan alan taktikleri seçin ve ona göre kadro kurun derim.

Bir numaraya herkesin taktiğini yükleyip test ettirebildiği fm-arena sitesini koyuyorum. Buraya canı isteyen taktiğini yüklüyor. Daha sonra sitenin motoru bu taktikle bir simülasyon yaratıyor. Ardından taktiğin ne kadar başarılı olduğunu herkese sergiliyor. Buradan aradığınız taktiği iyice filtreleme şansına sahipsiniz. En çok gol atan taktiği, en çok topa sahip olunan taktiği ve en az gol yiyen taktiği rahatça bulabiliyorsunuz. Maç başı en çok puan kazandıran ve en çok gol bulan taktikler benim bir numaralı tercihim oluyor. Farklı bir oyun yapınız varsa en az gol yiyeni veya topa en çok sahip olanı seçip seçmemek tamamen sizin tercihinize kalmış bir şey.

İki numarada fmscout var. Uzun yıllardır açık olan bu site dünyanın dört bir köşesinden üyelere sahip. Yüklenmiş olan yüzlerce taktik arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz. Tabi bu taktiklerin aldığı yorumları ve puan sistemini de görebiliyorsunuz. Hatta canınız isterse kendi oluşturduğunuz taktiği dahi yükleyebilirsiniz.

Son olarak üç numaraya Fm 2020 steam atölyesi geliyor. Oyunu steam üzerinden edinen herkesin taktik yükleyebildiği bir atölye. Steam üzerinden oyunu aldıysanız bu taktikler arasında seçim yapabilir ve tek tuşla otomatik bir şekilde indirebilirsiniz. Kurulum ile filan da uğraşmanıza gerek yok. Çünkü steam programı seçtiğiniz taktiği sizin adınıza indiriyor ve kuruyor. Sanırım tek yapmanız gereken abone ol dedikten sonra oyunu yeniden başlatmak.

Fm 2020 Taktik Yükleme

Fm 2020 taktik nereye atılır sorusunun cevabını bu Fm 2020 taktik yükleme başlığı altında bulabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz .fmf uzantılı taktik dosyasını belgelerim / Sports Interactive / Football Manager 2020 / tactics klasörüne yapıştırın. Daha sonra oyunu girin ve taktik ekranını açın. Boş bir taktik alanını veya mevcut taktiklerden birini tıklayın. Açılan pencerede yükle butonuna basın. Tactics klasörüne atmış olduğunuz .fmf taktik dosyasını buradan seçin ve yükle butonuna basın. Yüklemiş olduğunuz taktik artık taktikler bölümünde yerini aldı. Yedek olması açısından bir veya iki tane daha taktiği indirip yukarıya ekleyebilirsiniz. Böylece kötü durumlar için B planınız ve yedek taktiğiniz hazırda bulunacaktır. Fm 2020 taktik yükleme işte bu kadar kolay bir işlem. Umarım yüklediğiniz taktikler sayesinde dilediğiniz başarılara ulaşırsınız. Şimdiden bol goller ve iyi oyunlar dilerim.

Fm 2020 Taktik Yükleme Sorunu

Fm 2020 taktik yükleme sorunu yaşıyorsanız büyük ihtimalle oyunun eski versiyonlarına ait bir taktik indirdiniz. Veya indirdiğiniz taktik güncel fakat oyununuz güncel değil. Sorunun temeline inmek için ilk önce hangi versiyonda oynadığınızı tespit etmeniz gerekiyor. Bu tespiti yeni kariyer oluştururken yukarıdaki veritabanı versiyonuna bakarak anlayabilirsiniz. Oyununuzun mu yoksa taktiğin mi eski sürümde olduğunu tespit edin. Duruma göre oyununuzu güncelleyin. Eğer oyunu güncelleme imkanınız yoksa oyununuzun versiyonuna uygun bir taktik indirmeyi deneyebilirsiniz. İşte Fm 2020 taktik yükleme sorunu böyle çözülüyor. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim umarım birilerine faydalı olabilmişimdir. Tekrar görüşmek dileğiyle şimdilik hoşça kalın. Fmrehber menajerlik kariyerinizde başarılar diler.

Sayfayı Tweetlemek için:

One thought on “Fm 2020 Taktik Rehberi

  1. Bu rehber ney için yapılmış anlamadım, oyun içinde zaten var olan yazan şeyleri uzata uzata yazmışsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir